Autor:: T.M. 2/24/2012 10:17
Središnje mjesto Matice hrvatske u hrvatskoj kulturnoj, književnoj, znanstvenoj i društvenoj povijesti dugoj čak 170 godina otkriva izložba njezinih izdanja, otvorena u auli Gradske knjižnice na Starčevićevom trgu 6.
Izdavačka djelatnost Matice hrvatske započela je još davne 1844. objavljivanjem znamenitoga Gundulićeva Osmana. Izložbom su predstavljena neka od najznačajnijih Matičinih izdanja, među njima i vrlo rijetka, manje dostupna široj javnosti.
Knjige Matice hrvatske prožele su sav naš kulturni prostor, one su dokumenti o našem postojanju, ugrađene su u temelje svih naših modernih ustanova, škola i sveučilišta, piše u opisu izložbe. Pisane biranim jezikom takvim su ga i očuvale. Pridonosile su izgradnji hrvatskog diplomatičkog jezika, pravnog i znanstvenog nazivlja i svekolike umjetničke i znanstvene proze.
Na otvorenju izložbe Ljiljana Sabljak, voditeljica Gradske knjižnice naglasila je dugogodišnju suradnju dviju kulturnih institucija.
– Matica hrvatska izrasla iz Matice ilirske, nastale iz ilirske čitaonice, mijenjajući i šireći svoj kulturni nacionalni značaj, od svojih je samih temelja imala i poveznicu s narodnom knjižnicom koju će zadržati do danas upravo preko svojih izdanja. Zajednička nam je i misija širenja kulture, čuvanje nacionalne tradicije i jezika, profiliranje i promicanje hrvatske kulture, što je danas u doba globalizacije poseban izazov i zadaća – kazala je Sabljak.
Osim pogleda unazad, cilj izložbe je potaknuti na što temeljitije upoznavanje s vrijednostima Matice hrvatske uopće. Posjetitelji izložbu mogu razgledati do 23. ožujka.