Zagrebancija

Otežan rad na zaštiti prava pacijenata

Autor: Ena Ercegovac 2/7/2015 13:57

Duge liste čekanja, premalo dostupnih liječnika te nezadovoljni pacijenti, samo su neki od razloga zbog kojih se hrvatski zdravsteni sustav proziva lošim. Iako se reformama poput Masterplana bolnica pokušava utjecati na trenutnu sliku zdravstvenih institucija, pozitivne promjene još nisu postale vidljive. Kako bi u takvoj zamršenoj situaciji zaštitili pacijenti, zbog kojih se i kreira zdravstveni sustav, u Zagrebu djeluje Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata. Unatoč tomu što im je djelokrug određen unutar Gradskog ureda za zdravstvo, kontakt podaci i opis djelovanja Povjerenstva, tek je odnedavno postavljen na službene stranice Grada Zagreba. Uz preko 160 zdravstvenih ustanova koje su samo pod ingerencijom Grada, rad Povjerenstva obuhvaća i one pacijente koji odlaze u druge zagrebačke zdravstvene ustanove, kao i sve osobe koje koriste zdravstvene usluge na području Zagreba. Ta stavka znači da su obuhvaćeni i oni pacijenti koji formalno-pravno nisu građani Grada Zagreba. Time se raspon posla dodatno povećava, no sredstva za njihov rad ostaju jednaka. Moglo bi se reći i nikakva. Samo je prošle, 2014. godine, došlo do povećanja pritužbi pacijenata od gotovo 46 posto, a na rad je utrošeno nešto više od 30 tisuća kuna. Upravo zbog takvih prihoda, nepostojanja prostorija za rad i stavljanja u sjenu važnosti zaštite pacijenata, članovi Povjerenstva izrazito su nezadovoljni.

– Sustav prava zaštite pacijenata osnovan je na poticaj, može se reći i gotovo imperativni zahtjev Europske Unije. Sad je već u desetoj godini djelovanja, no mi još uvijek radimo u nekakvim polulegalnim, improviziranim uvjetima. Moje je mišljenje da je tome razlog politička i bilo kakva druga neovisnost. Kada ste u takvoj situaciji da ste potpuno neovisni, onda je nekim ljudima u interesu da ostanete u sjeni – rekao je Damir Jukica, predsjednik zagrebačkog Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata. Jukica dodaje kako su članove Povjerenstva birali građani, odnosno udruge za ljudska prave i udruge pacijenata, a jednom kad su izabrani, sve dok im mandat ne istekne, u svojem su djelovanju sasvim neovisni.

Jedan od primjera rada s pacijentima koji su koristili usluge zagrebačkih zdravstvenih ustanova, bio je rad s mladim Amerikancem koji je popravljao zub u Zagrebu. Stomatološke usluge, prema mišljenju tog mladića, bile su preplaćene. Nakon što se vratio u SAD, mladić je kontaktirao Povjerenstvo koje je shodno situaciji odmah djelovalo te uistinu, nakon spora sa stomalogom, došlo do rješenja da je mladić zakinut. Nakon pokretanja postupka istraživanja povrede prava kao pacijenta, novci su tom Amerikancu vraćeni. Brojni su drugi primjeri koji na svakodnevnoj razini, u obliku pritužbi dolaze na adresu Povjerenstva. Kada se dogode situacije poput ove, napominje Jukica, članovi Povjerenstva, osim što rade na zaštiti pacijenata, predstavljaju Grad Zagreb.

– Ukoliko se situacija pozitivno riješi po pacijentu, isti će reći da gradonačelnik radi dobro i da Grad Zagreb skrbi o dobrobiti svojih građana i pacijenata – smatra Jukica.

Iz Gradskog ureda za zdravstvo tvrde kako su svjesni teških uvjeta rada Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata, međutim da oni tu ne mogu mnogo učiniti.

– Gradski ured samo tehnički podupire rad Povjerenstva. Gradska skupština je ta koja imenuje i bira članove, a mi imamo točno propisano što možemo učiniti. Članovima Povjerenstva osiguravamo prostor i dvoranu kada god treba, a za ostale privilegije, kao što su besplatna tramvajska karta, vožnja taksijem, troškovi mobitela ili slično, nemamo mogućnosti – kazao je Slavko Antolić iz nadležnog gradskog ureda, koji pritom napominje da bi u ovoj situaciji jedino Gradska skupština mogla u okviru proračuna dati veće izdatke za rad članova Povjerenstva.

Prema riječima Damira Jukice, njihovi su uvjeti gori od uvjeta najugroženije udruge. Do kad će tako moći funkcionirati, ostaje pitanje.

 

Exit mobile version