Autor: Stjepan Marković 2/11/2013 9:20
Gradski zastupnik Alen Ostojić (HSLS) traži da se u Zagrebu imenuje povjerenik za biciklizam koji bi bio poveznica između udruga i Gradske uprave. Kako navodi to je najbolje rješenje za rješavanje prijepora koji se javljaju na relaciji Gradska uprava – udruge.
– Zagreb se razvija u snažan biciklistički grad, ali prijepori između gradonačelnika Bandića i aktivnih biciklista o kvaliteti biciklističke infrastrukture ostaju. I dok Bandić govori o 220 kilometara biciklističkih staza i traka, mnogi biciklisti ukazuju na brojne nedostatke biciklističke infrastrukture, od nelogično ucrtanih staza, nepostojanja odgovarajućih parkinga za bicikle, nedovoljnog sigurnosnog okruženja, nepostojanja javnih bicikala, lošeg normativnog okvira, nepostojanja zone ograničenja brzine kretanja vozila na 30 km/h – ističe Ostojić i dodaje:
– Nema nikakve dvojbe u posljednje četiri godine Zagreb bilježi snažan biciklistički potencijal. Na sve primjedbe aktivnih zagrebačkih biciklista, ja samo mogu pridodati podatak da se čak 5% stanovnika Zagreba aktivno koristi biciklom u prometu. Nažalost u posljednje dvije godine u Zagrebu je zabilježeno 400 prometnih nesreća u kojima su sudjelovali biciklisti. U njima se 297 biciklista teže ili lakše ozlijedilo, a čak pet biciklista je poginulo.
Upravo navedeni podaci, navodi Ostojić, jasno pokazuju kako Zagreb treba dobiti svog prvog biciklističkog povjerenika. Njega bi imenovao gradonačelnik putem javnog poziva građanima-aktivnim biciklistima da se sa svojom vizijom razvoja biciklističkog prometa kandidiraju za biciklističkog povjerenika. On bi bio prvi među jednakim biciklistima Zagreba. Njegova osnovna zadaća bila bi zaštita i promocija prava biciklista te promocija biciklizma kao zdravog, ekološkog i brzog prijevoznog sredstva, uvažavajući pri tome prava ostalih sudionika u prometu.
– Povjerenik bi u komunikaciji s biciklistima ali i kroz iskustva vlastitih dnevnih biciklističkih vožnji, bio idealna osoba da snažno gura biciklističke reforme naspram gradonačelnika, Gradske skupštine i drugih nadležnih institucija u Hrvatskoj. Vjerujem da bi se na taj način Zagreb brže i kvalitetnije izgradio kao grad prijatelj biciklista, kao grad još zdravijeg života. Povjerenik ne bi smio biti na plaći grada, on bi svoj posao trebao obavljati kao volonter jer samo na taj način bio bi potpuno neovisan. Jednom godišnje o svom radu povjerenik za biciklizam izvješće bi podnosio i Gradskoj skupštini Grada Zagreba – pojasnio je Ostojić.