Zagrebancija

Ostavljeno bez zraka čak 120 000 ljudi

Branimir Marović

Autor: Ines Šmit 12/3/2011 10:37

Apneja je naziv za bolest koja se manifestira kao poremećaj spavanja, odnosno prestanak disanja u snu što uzrokuje nedostatak opskrbe organizma kisikom u krvi i na taj način može dovesti do težih posljedica kao što su bolesti mozga, srca i krvnih žila pa čak i do spontanog padanja u san u različitim životnim situacijama, tijekom posla ili vožnje za volanom automobila.

Simptomi ove bolesti su prekomjerna dnevna pospanost unatoč dovoljno dugom spavanju, glasno hrkanje, epizode prestanka disanja od nekoliko sekundi do dvije minute, a potom panično buđenje, glavobolja te umor.

Apnejičar, Zvonko Šalek prije tri godine je sasvim slučajno saznao da boluje od ove bolesti i to tek nakon što njegova žena više nije mogla spavati s njim jer ju je stalno budio hrkanjem.

Apneja se liječi dijetom, sapavanjem na boku i operacijom dijela dišnih puteva

– Na temelju mog iskustva mogu vam reći da sami bolesnici teško mogu otkriti da boluju od apneje, ali će zato to moći otkriti njihovi supružnici koji spavaju s njima jer su oni ti koji prvi primijete prestanak disanja i nakon toga panično hvatanje zraka, čega najčešće bolesnik nije svjestan – kazao je Zvonko Šalek.

Apneja se može pokušati liječiti dijetama, spavanjem na boku ili operacijama na segmentima dišnih puteva, ali u težim slučajevima velika je vjerojatnost da će se morati primijeniti doživotno spavanje s maskom, koja tijekom spavanja osigurava povećani tlak zraka u kompletnom dišnom sustavu i tako pomaže bolesniku da nesmetano diše. Riječ je o CPAP uređajima, što je engleski akronim za “Continuous Positive Airway Pressure” ili na hrvatskom “stalan pozitivan tlak u dišnom putu”.

Leo Seifried boluje već 4 godine boluje od ove bolesti,a u jednoj noći doživio je čak 315 apneja.

– Spavao sam čitav dan i to nije bilo normalno, kao ni to da sam mogao zaspati bilo gdje. Tako da mi se par puta dogodilo da sam zaspao u vožnji, pa čak i za stolom usred razgovora što mi je počelo stvarati probleme u svakodnevnom životu. Nakon što sam počeo koristiti CPAP uređaj za spavanje puno mi je bolje i dosta mi je pomogao. Ja sad mogu bez ikakvih problema na put, a da ne zaspim u međuvremenu – ispričao nam je Leo Seifried.

Udruga osnovana prije pet godina

S obzirom na činjenicu da se u Hrvatskoj još uvijek malo zna o ovoj bolesti, apnejičar Branimir Marović odlučio je osnovati 2009. godine, Udrugu Apneja s ciljem pružanja informacija o samoj bolesti te pružanja pomoći kao i rješavanje problema s kojima se susreću bolesnici, među kojima se ističu visoke cijene CPAP uređaja koje hrvatsko zdravstvo ne pokriva.

– Prije pet godina kada sam saznao da bolujem od apneje nisam se imao kome obratiti za pomoć i osjećao sam se izgubljeno. Onda smo se nas par bolesnika udružili i odlučili osnovati udrugu kako bi javnost educirali o tome te na neki način kako bi pokušali spriječili da ljudi zbog neznanja ne dožive moždani ili srčani udar te prometne nesreće kao i nesreće na poslu. Stoga, možemo reći kako je naš glavni cilj bio pomoći ljudima koji boluju od apneje na način da saznaju što više informacija o samoj bolesti – objasnio nam je Branimir Marović.

Prema riječima predsjednika udruge Apneja u Hrvatskoj od ove bolesti boluje čak 75 000 do 120 000 ljudi, a u Hrvatskoj postoje svega tri ustanove gdje se bolesnici mogu obratiti za pomoć i to u bolnici Vrapče i Jordanovac te bolnici u Splitu.

 

Exit mobile version