Autor:: Tanja Molvarec 9/20/2011 12:16
Mlada mama drži svoje dijete u naručju i uspavljuje ga. Okružena je plišanim igračkama i odjećom za bebe. Ona je jedna od deset majki koje su smještene na Majčinskom odjelu Dječjeg Doma Zagreb u Nazorovoj.
– Većinom su to mlade osobe pa i maloljetne koje su neplanirano ostale trudne i u svađi su sa svojom obitelji. Ovdje u Domu im stoga nudimo smještaj, prehranu, liječničku skrb, edukaciju i stručnu pomoć prije i poslije poroda. Ima i starijih žena iz disfunkcionalnih obitelji ili pak žena s posebnim potrebama koje nisu u stanju brinuti se samostalno za dijete – kazala je Jasna Čurković Kelava, ravnateljica Doma.
Beba je plakala, a maloljetna majka nije znala što bi
Većina majki koje dođu u Dom isprva ne žele preuzeti brigu o djetetu.
– Pogotovo mlade majke koje su maloljetne, zbunjene i preplašene misle da se neće moći nositi sa svojom trudnoćom i činjenicom da će postati majke. Na sreću, većina promijeni mišljenje. Pogotovo u onim slučajevima kada su česti kontakti s ocem djeteta. Surađujemo s udrugom Korak po korak koja vodi projekt Mama je mama i Centrom za socijalnu skrb – kazala je Čurković Kelava.
Jedna od djevojaka je i 17-godišnjakinja koja je ostala trudna u 3. razredu srednje škole.
– Ispočetka se nije baš dobro snašla u ulozi majke jer je jako mlada i sve joj je to bilo novo i plašilo ju je. Bebica je plakala, ona nije znala što bi. Međutim, u međuvremenu je završila školu, naučila se brinuti za dijete i sada je sve u redu – kazala je Čurković Kelava.
Dok mama traži posao, dijete je u boravku
Majke su sa svojom djecom smještene u dvokrevetne sobe. U domu se smještaju tri mjeseca prije poroda, a mogu ostati šest mjeseci nakon rođenja djeteta, odnosno iznimno godnu dana. Tijekom tog perioda majke uče kako se brinuti za svoju djecu te ih se nastoji osposobiti za samostalan život.
– Neke mame idu još u školu pa se ovdje za to vrijeme brinemo za dijete. Nastojimo da vode normalan život, da budu funkcionalne što je najvažnije. Pomoć im je dostupna 24 sata dnevno, a uče kako se baviti djetetom, igrati se s njim. Također, idu na psihoterapije. Nastojimo da im u tih godinu dana riješimo status i da im pomognemo da budu mame – kazala je Čurković Kelava.
Traži se mjesto više u Majčinskom odjelu
Jedna je mama prošle godine tražila posao dok je dijete bilo u dnevnom boravku.
– Mi smo brinuli o djetetu, a majka je tražila posao. Izlazimo im u susret koliko možemo. To nisu samo mlade majke. Iako ima i majki koje nažalost nisu u stanju uopće brinuti o djetetu, više je onih koje profunkcioniraju. Drago mi je da mogu reći da se 75 posto žena snašlo kao roditelj – kazala je Kelava.
Iako odjel postoji desetinama godinama, tek 2007. godine je počela obnova odjela. Taj odjel bi mogao zbrinuti 20-ak majki, no nažalost zbog nedostatka novca adaptacija je prevremeno prekinuta.
– Majčinski odjel nije radio godinama pa smo improvizirali odjel u prizemlju koji je od kraja 2009. godine konstantno popunjen. Uvijek se traži mjesto više tako da zaista postoji potreba za odjelom – kazala je Čurković.
– Nekim majkama je to drugi ili treći boravak kod nas. Najvažnije je da majke znaju da nisu prepuštene same sebi već smo mi tu da im pomognemo i uputimo u pravom smjeru te da bebe ostanu sa svojim majkama – zaključila je Čurković Kelava.
Rješenje su i udomiteljske obitelji, no to nažalost još kod nas nije sasvim zaživjelo. To bi bilo rješnje za one majke koje ne znaju kamo bi sa svojom djecom, a Dom ih jednostavno ne može sve zbrinuti.