Autor:: Tanja Molvarec 3/21/2012 12:40
Zbog sve više poznanika koji su došli u neki fitness centar ili sportski klub, a treneri nisu znali kako i što bi s njima, odlučio sam zajedno s udrugom Sizif organizirati ovaj okrugli stol na temu pristupačnosti fitness centara osobama s invaliditetom – kazao je Karlo Pavletić koji voli vježbati i to mu vraća toliko potrebnu snagu.
Trener Marko Škundrić organizira vježbe koje su sve posjećenije.
– Većina fitness centara nema prilaz za invalide, nema osoblja koje je educirano. Osobe s invaliditetom mogu vježbati kao i sve druge osobe, a pogotovo je vježba važna za osobe koje su u invalidskim kolicima – kazao je Škundrić.
Osobe s invaliditetom vježbaju s drugima i tako se rađaju nova prijateljstva
Projekt vježbanja je počeo kao pilot projekt još 2009. godine, a sada se proširio i na edukativne radionice te sportove u prirodi. Karlo vježba dva puta tjedno, a prije je vježbao svaki dan.
– Sada zbog obaveza ne stignem vježbati pa idem samo dva puta tjedno, ali inače sam išao svaki dan. Sada kad manje idem osjećam da mi nedostaje snage – kazao je Karlo.
Vježbanje se provodi u fitness centru Studentskog doma Cvjetno naselje, osobe s invaliditetom mogu koristiti sve sprave, a vježbaju zajedno s drugima čime se potiče socijalizacija i rađaju nova prijateljstva. Za svaku se osobi najprije izradi plan vježbanja ovisno o stupnju invaliditeta.
– Prije nego dođu vježbati svaka osoba ispuni upitnik da se vidi kakve su joj mogućnosti. Zatim se u skladu s tim stvara plan vježbanja koji je naravno drugačiji od osobe do osobe. Slijepe osobe vježbaju na određeni način, posebne se vježbe pak daju osobama u invalidskim kolicima. No, sve je više zainteresiranih i mogu reći da je projekt uspio – kazao je Škundrić.
Sandi Peršić, voditelj projekta, unatoč teškom invaliditetu redovito vježba i na taj način mu se podiže i samopouzdanje.
– Odlučili smo se na taj projekt jer zaista u fitness centrima osobe koje su zdrave mogu same uzimati sprave, šetati se bez ičije pomoći, a mi ipak tražimo određenu pažnju, iako možemo vježbati kao i svi drugi. Osim što pomaže psihofizičkom razvoju, vježbanje oslobađa i hormon sreće – kazao je Peršić koji provodi i radionice o pravilnoj i zdravoj prehrani osoba s invaliditetom.
Iako je ovaj hvalevrijedan projekt financiran od strane Ministarstva socijalne politike, završava u svibnju ove godine i pitanje je hoće li biti sredstava kako bi osobe s invaliditetom i dalje mogle vježbati i polako vraćati svoju snagu.