Autor: Sarah Srdar 11/26/2012 13:01
Zagreb može biti primjer mnogim gradovima u Europi, ali i svijetu na planu postupanja s osobama s invaliditetom, istaknuto je na 11. hrvatskom skupu oboljelih od neuromuskularnih bolesti.
– Grad Zagreb je prepoznat kao jedan od najmobilnijih gradova u Europi. Već se šestu godinu nalazi među prvih deset najkvalitetnije uređenih gradova za potrebe osoba s invaliditetom, a pomagat ćemo i dalje – rekao je Zvonimir Šostar, pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo i branitelje.
O kakvoj je bolesti riječ govore i same karakteristike mišićne distrofije, odnosno posljedice koje bolest izaziva.
Kod mišićne distrofije javljaju se mnogi problemi
– U Hrvatskoj je 6.500 osoba oboljelo od mišićne distrofije i srodnih neuromuskularnih bolesti. U pravilu se najčešće radi o nasljednim bolestima do kojih dolazi zbog mutacije gena. Ne postoji niti jedna dijagnoza koja je jeftina, a mišićna distrofija je jedna od zahtjevnijih jer dolazi do problema s gutanjem, disanjem, radom srca i motorikom – objasnila je Marica Mirić, predsjednica Saveza društava distrofičara Hrvatske.
Jedna od najvažnijih stavki je oboljele uključiti u svakodnevni život, na prvom mjestu kroz zapošljavanje.
– Dosta je stvari napravljeno po pitanju prilagodbe objekata osobama s invaliditetom, ali treba napredovati i na planu zakona, regulative i kvota za zapošljavanje. Jedini slobodan, zdrav i sretan pojedinac može biti onaj koji radi i tako ostvaruje svoj smisao. Zbog toga država u provedbi mora puno više osigurati kako bi se i distrofičari uključili u sve one poslove koje mogu raditi – dodao je Davor Bernardić, predsjednik Gradske skupštine.
U sklopu skupa predstavljena je i knjiga Antona Zupana o značaju plivanja za oboljele od mišićne distrofije.