Osmo mjesto na listi ne plaši Mrak – Taritaš

Autor: Dijana Katalinić 11/6/2015 13:15

O kampanji, legalizaciji nezakonito izgrađenih građevina, POS stanovima i ostalim zanimljivim temama razgovarali smo s ministricom graditeljstva i prostornoga uređenja, Ankom Mrak – Taritaš u emisiji Svakodnevica na Jabuci TV.

Uspješna ministrica na listi II. izborne jedinice tek je na osmom mjestu, ali prema njenim riječima, to ju uopće ne plaši.

– Meni to osmo mjesto nije bio nikakav problem. Morate znati da ja nisam postala ministrica iz politike, već iz struke, a politika je došla sam kao nadogradnja u mom životu. Meni je prihvatljivo da budem i zadnja, da uopće ne budem na listi. Iako, osmo mjesto je jedno pristojno mjesto kroz koje sam se nekoliko puta kroz kampanju i našalila, pa sam tako okruglastu osmicu usporedila sa sobom. Moram istaknuti da moj tim i ja kampanju vodimo na pomalo drugačiji način, nastojimo da ona bude vedra i vesela, susrećemo se s ljudima jer mi je izuzetno drago kad imam priliku upoznati pojedince različitih svjetonazora od onih mojih. Na kraju ćemo podvući i vidjeti jesmo li spremni za preferencijalno glasovanje, a ja mislim da jesmo, kao i to prepoznaju li građani II. izborne jedinice mene kao nekog koga bi voljeli i dalje gledati ili u Saboru ili u nekom drugom mjestu.

Ministrica Mrak – Taritaš vodi zapaženu kampanju u čemu joj pomaže i aktivnost na društvenim mrežama.

– Društvene mreže svakodnevica su naših života. Moram priznati da sam u početku prema svemu tome bila malo opreznija. Prema Facebooku imam malu zadršku, no Twitter je jedna odlična mreža preko koje vrlo brzo ide informacija. Oduševljava me zato što priznaje 140 znakova, a smatram da svatko mora moći u toliko znakova jasno reći ono što hoće. Ako to možete učiniti, onda ste jasni u glavi, ideji i poslu i to se na Twitteru prepoznaje. Eto, iz tih razloga Twitter!

Najponosnija je kaže, na projekte legalizacije bespravno izgrađenih nekretnina kao i obnovu Cvelferije, naselja u Slavoniji, stradalog u velikim poplavama.

– Kad bih svemu razumski pristupila, bio bi to projekt legalizacije. po kojem je moj rad u ministarstvu prepoznat. U ljeto 2012. donijeli smo zakon, sad smo pri kraju 2015. i kad znate da 400 tisuća obitelji u Hrvatskoj je legaliziralo svoju nekretninu i da je to bio uvod u sređivanje stanja u prostoru, onda mi razum nalaže da je to projekt na koji sam najponosnija.

Ako gledam s one druge strane, odnosno ako se vodim srcem onda sam najponosnija na obnovu Cvelferije. Bilo je potrebno jedno vrijeme kako bih sagledala cijelu sliku tog problema. Nedavno sam bila u Hlebinama gdje sam razgovarala s načelnicom o naselju koje je stradalo u velikim poplavama još 1974. godine. Tamo više nema ljudi, kuće su napuštene, stanovnici su se raselili. Ono što je važno je to da se to u Cvelferiji nije dogodilo. Tamo su djeca krenula u školu isti dan kao i sva ostala u Hrvatskoj. Kuće smo obnovili i nitko zbog poplava nije iselio iz tog kraja. Napravili smo veliki korak i veliki posao i na nekoj emotivnoj razini, obnova Cvelferije definitivno je moj najdraži projekt. Uvijek pamtim slike svega pod vodom, pamtim ljude koji pri kraju svog životnog puta u srednjim sedamdesetima nose cijeli svoj život u jednoj najlon vrećici i to je strašno. Uvijek posjetim tu obitelj i kad vidim osmijeh na njihovim licima i da oni žive u jednoj pristojnoj, dobroj kući, tog trena znam da je to moj najbolji projekt.

Jedan od važnijih projekata svakako su POS stanovi.

– POS je jedno vrijeme bio zaboravljen, bio je aktivan u periodu od 2000. pa sve do tri, četiri godine kasnije i nakon toga, pao je u zaborav. S tim smo programom 2012. krenuli ispočetka i napravili smo puno. POS je prepoznat i u malim i velikim gradovima. U malim, na način da se iz tog programa radi po šest stanova, dok se u velikim gradovima, naravno rade i veliki projekti. Dobar primjer za to je zgrada Kila u Splitu od 206 stanova. Početak radova bio je 30. srpnja prošle godine. Uporabnu dozvolu dobili smo i tjedan dana prije roka, a već danas je bila podjela ključeva. 206 stanova u Splitu po cijeni od 1035 eura po kvadratu je izuzetno korektno jer u Splitu nema stanova ispod 1600 eura. Što se Zagreba tiče, u Zapruđu će stanovi biti gotovi krajem proljeća, odnosno početkom ljeta iduće godine dok je u Klari sve već gotovo i uporabna dozvola je izdana. Ono što je interesantno jest to da smo kroz POS, razvili i POS najam. 4600 obitelji u tri grada ( Zagreb, Osijek, Split), zainteresirano je za POS najam, a mi nažalost imamo svega 328 stanova. Ono što me posebno veseli je to što smo pokrenuli građevinski sektor, omogućili građanima da kupe svoju nekretninu po izuzetno prihvatljivoj cijeni. Ulazite u novi stan, koji je kvalitetno napravljen s energetskim razredom B što znači da ćete za režije znatno manje platiti nego inače. Prednost je i to što vam je stanodavac država, a ona vas neće izbaciti iz stana osim pod uvjetom ako ne platite najamninu. Tako primjerice za stan od 45 kvadratnih metara u Zagrebu ćete mjesečnu najamninu platiti 1000 kuna.

A na pitanje što očekuje od izbora, ministrica je odgovorila:

– U ponedjeljak će se nakon izbora raspravljati o tome što se je dogodilo i zašto se dogodilo, kako je koja izborna jedinica glasala. Očekujem da koalicija kojoj pripadam, a to je Hrvatska raste, bude ta koja će dobiti priliku imati izvršnu vlast. Nadam se da ću i ja imati priliku još četiri godine biti ministricom ovog resora i priliku dovršiti niz projekata koje smo započeli i da ćemo nakon osam godina imati jednu sređenu Hrvatsku, različitu od onog što je bila do prije četiri godine. Mislim da će građani to prepoznati, kao što će prepoznati i mene i moj rad i da ću imati prilike biti ili u Saboru, ali ja se ipak nadam izvršnoj vlasti.

Emisiju Svakodnevica gledajte svakim radnim danom u 18.15 na Jabuci TV.