Autor:: Tanja Molvarec 8/28/2012 10:08
Procjenjuje se da svako šesto dijete ima poteškoća u učenju, a sve je više onih koji vjeruju da su takva djeca zanemarena ili da su snižene inteligencije. Stvarnost je puno drugačija jer su djeca s tegobama u učenju najčešće osobe prosječne ili natprosječne inteligencije. Poteškoće u učenju obuhvaćaju specifično funkcioniranje koje ometa posobnost pohranjivanja, obrade ili stvaranja informacija.
Pratite dijete kroz školovanje
Svaki roditelj može pomoći svojem djetetu s tegobama u učenju.
– Osigurajte djetetu kutić za učenje. Najbolje je da dijete uči u svojoj sobi, a ako je prostor mali onda nastojte isključiti televiziju ili radio dakle sve ono što bi moglo ometati dijete pri učenju. Također, pratite dijete kroz školovanje odnosno njegove radne navike ili ako primjetite da mu neki predmeti idu teže, reagirajte. Kada su u pitanju isprike i objašnjenja, budite sigurni da imate djetetovu pažnju da vas gleda u oči i prestane s ostalim aktivnostima – kazala je Kralj.
Učitelji mogu pomoći tako da učenika s poteškoćama u učenju ne izoliraju od ostalih, već ga okruže s dobrim učenicima. Uputite roditelje da kod kuće organiziraju primjereno mjesto za učenje, savjeti su stručnjaka. Pronađite način da učeniku date novu sliku o njemu samome, kako ne bi sebe smatrao zločestim ili lijenim.
– Ako okolina neprestano prikazuje dijete s teškoćam u učenju kao lijeno ili zločesto, ono će sebe početi smatrati takvim. Zato je svaha pohvala dobra i roditelj bi trebao reći djetetu da danas odlično radi ili da mu super ide. Osmijeh ili dodir su također poželjni. Što se nagrada za uspjeh tiče, ne treba pretjerivati jer dijete koje očekuje dar svaki put kada dobije dobru ocjenu neće razviti samostalnost i unutarnju motivaciju potrebnu za daljnje učenje – kazala je Kralj.