Zagrebancija

ORALNO ZDRAVLJE: Karijes je još uvijek jedna od najučestalijih bolesti modernog čovjeka!

FOTO: Pixabay

U Matici hrvatskoj održana je tribina pod nazivom “Prevencija u očuvanju oralnog zdravlja”. Suvremeni razvoj civilnog društva i napredak cjelokupne znanosti posljednjih je desetljeća u velikoj ekspanziji, što u mnogome utječe i na razvoj medicine pa tako i dentalne medicine. Pritom zdravlje usne šupljine predstavlja integralni dio općeg zdravlja te ga je važno uvijek tako i promatrati.

– Radi se o nečemu o čemu bi se trebalo češće govoriti, s obzirom da su Nacionalni planovi u prevenciji nešto o čemu se sve više priča, jer je preventiva najvrijedniji i najisplativiji dio medicine, ako se spriječi nastanak bolesti, manje trebamo investirati u liječenje, a nema ni trajnih posljedica. Tako i bolesti usne šupljine, od bolesti tvrdih zubnih tkiva, svi znamo za karijes, do mekih tkiva, potpornih tkiva, koji u nekakvim situacijama koje dovode do toga da bolest uznapreduje onda se gube zubi, to je nedostatak koji utječe na kvalitetu života, na estetiku i sve druge funkcije – pojasnio je prof. Hrvoje Jurić, predsjednik Hrvatskog stomatološkog društva.

FOTO: Zagrebancija

Nacionalni programi prevencije karijesa posebno su važni jer najčešće obuhvaćaju djecu od najranijeg djetinjstva, što će u konačnici imati dugoročan pozitivan učinak u svim generacijama koji su zahvaćeni takvim programima.

– Cilj je, u konačnici, da predstavimo način na koji se vrlo jednostavno, preventivnim postupcima, koji žive pet-šest godina na nacionalnoj razini, može postići vrlo učinkovite rezultate, s minimalnom investicijom vremena i financijskih sredstava, u konačnici osigurati zdravlje budućih generacija – dodao je prof. Jurić.

Oralno zdravlje je nedjeljivo od općeg sustavnog zdravlja i imaju bidirekcijski utjecaj jedno na drugo.

FOTO: Zagrebancija

– Kao predsjednica Nacionalnog povjerenstva, zajedno s prof. Jurićem i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, napravili smo nacionalni program “Zubna putovnica”. Ona seže od 2018. godine, to je Nacionalni program po kojem se djeca upisuju u prvi i šesti razred osnovne škole, a spustili smo je sada i na trogodišnjake pri upisu u vrtiće. To je obrazac koje dijete donosi u ordinaciju doktora dentalne medicine, on ga pregleda, ako je dijete zdravo to se upiše, ako treba hitna sanacija pristupa se tome, tako da su djeca kontrolirana – kazala je Anka Jurišić Kvesić, predsjednica Nacionalnog povjerenstva za dentalnu medicinu u Ministarstvu zdravstva.

Nažalost, karijes je još uvijek jedna od najučestalijih bolesti modernog čovjeka, što za posljedicu ima različite kratkoročne i dugoročne probleme, a u konačnici utječe na kvalitetu života svakog pojedinca od najranijeg djetinjstva.

FOTO: Zagrebancija

– Jasno da uvijek i ponovno kažem, roditelji su prvi preventivci, jer dijete je njihovo, trebaju oni više voditi brigu o djetetu, voditi ih redovito na stomatološke preglede, barem dva puta godišnje. Dijete treba prati zube dva puta dnevno po dvije minute, pravilno se hraniti, to bi bio opus koji bi vodio prema zdravlju oralne regije – poručila je predsjednica Nacionalnog povjerenstva za dentalnu medicinu u Ministarstvu zdravstva.

Svaki nacionalni program koji se bavi prevencijom bolesti ima veliku vrijednost, vodeći brigu o tome kako smanjiti učestalost bolesti, aktivno utječući na svijest ukupne populacije o važnosti očuvanja zdravlja te ukazujući na mogućnost i vrijednosti rane dijagnostike i preventivnog/interceptivnog liječenja.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA

Exit mobile version