Zagrebancija

Opservatoriju Kostanjek predana oprema za praćenje

Autor: Gorana Banjeglav 12/18/2014 15:38

Na Opservatoriju za praćenje klizišta Kostanjek Grad Zagreb predao je Rudarsko-geološko naftnom fakultetu komunikacijsku opremu za praćenje pomaka na tom klizištu.

– Ovdje smo pored Opservatorija Kostanjek koji je obogaćen za novu komponentu opreme, riječ je o komunikacijskoj opremi kojom će se podaci prikupljeni na ovoj lokaciji u Opservatoriju prenositi do Rudarsko-geološko naftnog fakulteta koji će ih analizirati i na osnovi analiza u nadležne gradske urede slati izvještaje na osnovi kojih ćemo moći informirati građane i poduzimati određene aktivnosti – istaknula je Sandra Švaljek, zamjenica gradonačelnika.

Klizište Kostanjek pokrenulo se 1963 godine, a riječ je o klizištu koje je toliko veliko da ga je jako skupo sanirati. U takvim slučajevima, uobičajeno je postavljanje opreme kojim se prati kretanje klizišta.

– Pod klizištem Kostanjek se podrazumijeva najveće klizište u Hrvatskoj, ali i najstarije klizište u Hrvatskoj koje se nalazi u naseljenom području. Kad kažemo Kostanjek mislimo na površinu od jednog kilometra kvadratnog koje se nalazi u urbaniziranom dijelu Zagreba i to je naseljeno područje uglavnom s obiteljskim kućama – istaknula je Snježana Mihalić Arbanas, voditeljica Opservatorija klizišta Kostanjek.

U okviru petogodišnjeg Japansko-hrvatskog bilateralnog projekta Identificiranje rizika i planiranje korištenje zemljišta za ublažavanje rizika klizanja i bujica u Hrvatskoj, koji je završio krajem ožujka ove godine, japanska Vlada donirala je financijska sredstva za opremu i istraživanje u vrijednosti 2.500.000 kuna za zaštitu stanovnika Zagreba ugroženih klizanjem terena na području Kostanjeka. Drugi dio financiran je sredstvima Grada Zagreba.

– Sad smo dali 200.000 kuna, nabavili smo dva računala za prikupljanje i prijenos podataka, više senzora i timera, aplikaciju za bežični prijenos podataka s lokacije Opservatorija na server i drugo. Mi smo ovo radili u suradnji s Nigata Universityjem iz Japana i sve ove podatke koje naš fakultet prima isto tako prima i Nigata – rekao je Pavle Kalinić, pročelnik Gradskog ureda za upravljanje u hitnim situacijama.

– U Japanu i Hrvatskoj klizišta su jako velik problem, stoga moramo pomagati jedni drugima. Nadam se da će se naša suradnja nastaviti u budućnosti – naglasio je veleposlanik Japana u Hrvatskoj Keiji Ide.

Zahvaljujući dodatnoj komunikacijskoj opremi za praćenje pomaka na klizištu Kostanjek, koju Grad donira Fakultetu, omogućit će se i online prijenos izmjerenih podataka s Opservatorija.

 

Exit mobile version