Zagrebancija

Oprezno na području željezničke mreže

Autor: S.S. 12/23/2014 10:30

Posljednjih dana dogodio se niz nesreća na području željezničke mreže (primjerice, 15. prosinca nedaleko od Rijeke, dvije nesreće samo 20. prosinca u Zagrebu), zbog čega nam je izuzetno žao. Čini se da su nesreće uzrokovane ponajprije nepažnjom i nedovoljno ozbiljnim shvaćanjem opasnosti koje prijete na području željezničke infrastrukture te bismo stoga željeli potaknuti građane na odgovornije ponašanje u blizini pruga, stoji u priopćenju HŽ Infrastrukture.

Osim što trebaju poštovati već samu zabranu i znakove opasnosti koji se nalaze uz prugu, građani trebaju biti svjesni toga da ta zabrana nije na snazi radi toga da bi im se ograničila sloboda kretanja, nego da bi ih se upozorilo na mnoštvo opasnosti u pružnome pojasu.

Osnovna, zlatna pravila su:

1. strogo je zabranjeno kretati se po kolosijeku ili po stazama neposredno uz kolosijeke;
2. strogo je zabranjeno igrati se uz prugu ili na željezničkim mostovima;
3. strogo je zabranjeno penjati se na nosive konstrukcije kontaktne mreže te dirati signalne ili druge uređaje uz prugu.

– Također bismo napomenuli da su vlakovi sve tiši te se njihov nailazak često može čuti prekasno. S druge strane zaustavni put vlakova iznosi i do 1500 metara, ovisno o njegovoj brzini i masi – dodaju iz HŽ Infrastrukture i podsjećaju kako su na željezničko-cestovnim prijelazima (ŽCP) pravila također vrlo jasna, međutim sudionici u cestovnome prometu često ih zanemaruju.

Naime, podatci pokazuju da je u većini slučajeva (oko 95 posto) uzrok nesreće na ŽCP-ima nesmotrenost vozača cestovnih vozila, motociklista ili pješaka koji neoprezno prelaze preko pruge i ne poštuju signalizaciju. Tomu u prilog govori i činjenica kako vozači čak i nasilno prolaze kroz spuštene polubranike te time izravno ugrožavaju vlastitu sigurnost, ali i sigurnost i živote svojih suputnika i drugih sudionika u prometu. Također prošle i ove godine zbog igre uz prugu stradalo je nekoliko dječaka koji su svoju hrabrost dokazivali na krivi način – penjući se na vagone ili igrajući se preblizu pruzi.

Dosadašnja praksa pokazala je da je najučinkovitiji način promjene ponašanja i smanjivanja broja nesreća i nezgoda izobrazba sudionika u prometu, naglašavanje rizika i upozoravanje na potencijalne posljedice nepoštivanja osnovnih prometnih pravila. Zato suHrvatske željeznice još 2000. pokrenule preventivno-edukativnu akciju ‘Vlak je uvijek brži’ koju HŽ Infrastruktura nastavlja provoditi.

 

Exit mobile version