Održano predavanje na temu – “Moždani udar kod žena”

Jeste li znali da je u  Hrvatskoj  moždani udar, kao i u Europi i svijetu, drugi uzrok smrti, a prepoznavanje simptoma moždanog udara ključno je za pravovremeno liječenje i smanjenje posljedica.

Povodom Dana crvenih haljina u Knjižnici Medveščak specijalistica neurologije Maida Seferović održala je predavanje „Moždani udar kod žena“.

prim. dr. sc. Maida Seferović, dr. med., spec. neurolog
Ovo je javnozdravstvena kampanja koja je provodi diljem svijeta. Pokrenulo ju je američko kardiološko društvo 2004. godine, a kod nas Hrvatsko neurološko društvo 2019. godine. Od tada se želi naglasiti važnost prevencije liječenja moždanog udara kod žena jer se zna da su žene te koje su zbog specifičnosti izloženije moždanom udaru nego muškarci.”

Od moždanog udara umire više žena nego muškaraca, međutim moždani udar kod žena je još uvijek podcijenjen kao zdravstveni problem, pa je stoga potrebna edukacija i podizanje svijesti na razini struke ali i  šire javnosti o problemu moždanog udara kod žena.

prim. dr. sc. Maida Seferović, dr. med., spec. neurolog
“Dugo se mislilo kako su žene zaštićene estrogenom. Međutim, trudnoća može nositi rizik za moždani udar. Žene češće imaju aneurizmatska proširenja krvnih žila pa su tako sklonije subarahnoidalno krvarenjima. Nakon menopauze estrogen više ne štiti i tada se izjednačava taj rizik, kao i kod muškaraca. No, žene često zanemaruju svoje probleme, upravo zbog zaokupljenosti svim drugim oko sebe pa se onda zanemaruju simptomi koji mogu biti prvi znak moždanog udara.”

Žene i muškarci koji imaju moždani udar često imaju sličan skup simptoma, no žene češće imaju atipične, nejasne simptome, koji zbog toga stvaraju probleme, jer često nisu prepoznati kao simptom moždanog udara,pa onda i  liječenje bude odgođeno. Neki od specifičnih simptoma moždanog udara kod žena su; gubitak svijesti ili nesvjestica, opća slabost, poteškoće ili kratkoća daha, zbunjenost, nereagiranje ili dezorijentacija, nagla promjena ponašanja, uzrujanost, halucinacije, mučnina ili povraćanje, bol, štucanje.

Uz Dan crvenih haljina, tijekom cijele godine važno je educirati se o prevenciji moždanog udara, prepoznati čimbenike rizika i usvojiti zdrave životne navike.

prim. dr. sc. Maida Seferović, dr. med., spec. neurolog
“Treba znati koji su čimbenici rizika. Ne možemo utjecati ni na dob ni na spol, ali možemo utjecati na pušenje, na konzumaciju alkohola, nedovoljno kretanje, redovito mjerenje šećera i masnoće u krvi. Svakako nekakva preporuka je više spavanja, općenito zdravijeg načina životinja, aktivnijeg sa što boljom kontrolom stresnih situacija, koliko je to moguće.”

Moždani udar je i dalje prvi uzrok invaliditeta, a jedan je i od vodećih uzrok smrtnosti u Hrvatskoj, ali i u svijetu. Predavanje „Moždani udar kod žena” organizirano je u sklopu projekta 65 plus.

Renata Vugrek, knjižničarka na Odjelu za odrasle Knjižnice Medveščak
“Projekt 65 plus provodi se na razini Knjižnica Grada Zagreba međutim, prerastao je knjižnice i počeo se širiti na područje grada, a mi sudjelujemo u velikom broju jer eto naša populacija je upravo to građanstvo pa imamo veliki odaziv naročito na ovakve teme zdravlje. Također veliki odaziv imamo i na kvizove znanja, dakle nešto što je zanimljivo našim umirovljenicima tako da smo vrlo zadovoljni našim programom, sudjelovanjem i odazivom.”

Povodom Dana crvenih haljina, građane se poziva da se pridruže akciji i uz hashtag #nosicrveno, odjenu nešto crveno i tako pruže podršku ženama oboljelima od moždanog udara.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA

Prijašnji članakNe propustite – Propušteno!
Slijedeći članakTribina ”Mentalno zdravlje za sve: Dijalog stručnjaka i zajednice”