OPROST OD ŽELJKA SENEČIĆA: Otišao je Miško, čovjek kojeg se ne zaboravlja!

U kinu Kinoteka danas je održana komemoracija za našeg istaknutog slikara, scenografa, televizijskog, filmskog i kazališnog redatelja te pisca, scenarista i kolumnista Željka Senečića koji je preminuo u noći 2. siječnja u 84. godini života

– Čovjek koji je 1962. godine gledao Orsona Wellesa kako snima film Proces u Zagrebu isti je čovjek kojeg pred kraj života marginaliziraju. To je, nažalost, sudbina najvećih – rekao je za Željka Senečića ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra, Daniel Rafaelić.

Željko Senečić to je uistinu i bio za vrijeme svog života – najveći. A pokazali su to i brojni njegovi prijatelji i suradnici svojim dolaskom na komemoraciju odavši tako posljednji put počast njegovu liku i djelu.

– Seneka je bio bezvremenski i ostavio trag u mom umjetničkom stvaralaštvu kao kolega, kao režiser, kao prijatelj, ali i kao netko od koga bismo trebali učiti. Žao mi je što nije prepoznat za vrijeme svog života. S njim se i jedan dio mene ugasio, ali uspomenu na njega nosit ću svuda sa sobom – kazao je glumac Andrej Dojkić.

Teatrologinja Mani Gotovac sa Senekom, kako su ga od milja zvali, provela je 25 godina u braku.

– Nakon toga smo ostali prijatelji do kraja. Pamtit ću ga po tome što mislim da je prerano preminuo jer mislim da je još puno toga mogao naslikati, napisati i učiniti. On je čovjek s nekoliko energija. Eto, tolika je snaga njegovog umjetničkog života – tim je riječima svog bivšeg supruga opisala poznata hrvatska teatrologinja.

S tom se tvrdnjom složila i jedna od najosebujnijih hrvatskih likovnih umjetnica, Jagoda Buić.

– Željko je za sve nas bio nekoliko osoba, nekoliko ličnosti. On nije mogao stati na jednoj putanji već se razilazio na nekoliko njih. Jako će mi nedostajati – izjavila je likovna umjetnica.

– Ostaje sjećanje na velikog čovjeka, na čovjeka koji je znao da je velik u jednoj maloj sredini. Ako ćemo se povesti za starim grčkim autorima, hajdemo sami sebi obećati da je Željko zadnji velikan kojeg u tuzi ispraćamo i da nas ne bude više sram da smo s njim prijateljevali, a da ga je država zaboravila – za kraj je poručio ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra Rafaelić.

A zaboravila ga je danas i Hrvatska radio televizija. Iako nemamo potrebu komentirati rad drugih televizijskih kuća, ne možemo se ne osvrnuti na činjenicu da nacionalna televizija, s jednom od najskupljih pristojbi u Europi koju smo dužni plaćati, nije prepoznala važnost dolaska na komemoraciju čovjeku koji je svojom pojavom, svojim radom i djelima zadužio hrvatsku umjetnost. Dragi naš Miško, ne brini. Tvoja te Otvorena televizija nikada neće zaboraviti.

Prijašnji članakU Kranjčevićevoj ulici otvoreni podzemni spremnici za odvojeno prikupljanje otpada
Slijedeći članakPredstavljen uspjeh gradskog projekta Javne radne aktivnosti