Autor:: Vrbovec.hr 3/11/2010 9:57
Povjerenstvo imenovano od strane Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i Grada Vrbovca radi provedbe obveza iz Sporazuma „Vrbovec – grad bez rada na crno“ održalo je jučer svoju 5. sjednicu od osnivanja u travnju prošle godine.
Na sjednici Povjerenstva raspravljalo se o dvije prijave rada na crno koje su građani prijavili te se dogovorilo o poduzimanju određenih mjera.
Povjerenstvo je raspravljalo i o realizaciji zaključaka sa prošle sjednice sa koje su pozvali pisanim putem i načelnike općina da se pridruže potpisivanju Sporazuma, ali do danas osim Općine Rakovec, druge općine tj. načelnici nisu se očitovali na poziv. Općina Rakovec u svom odgovoru iznosi kako trenutno nije u mogućnosti prihvatiti potpisivanje sporazuma ali što ne isključuje mogućnost da će do istog doći u narednom razdoblju. Povjerenstvo također izražava zabrinutost radom državnih institucija u suzbijanju rada na crno jer do danas nema odgovora na prijavu koja je dostavljena sa zadnje sjednice 30. prosinca 2009. godine Središnjem uredu Državnog inspektorata, Poreznoj upravi i Financijskoj policiji u Zagrebu, ali Povjerenstvo ne odustaje od Programa rada i realizacije zaključaka sa potpisanog Sporazuma.
-Želimo da se naši građani, radnici i poduzetnici osjećaju ugodno i zadovoljno u svom Gradu svjesni činjenice da će nam za to biti potrebno izvjesno vrijeme, da se loše navike ne poštivajući zakone RH teško mijenjaju ali da je do promjena nužno – navode u priopćenju.
Dodaju i da je dogovoreno kako će u suradnji sa potpisnicima Sporazuma – Savezom samostalnih sindikata Hrvatske i Gradom Vrbovcem krajem ožujka organizirati tribinu u Vrbovcu pod nazivom „Ima li rada na crno u razvijenoj Europi“ na kojoj će prezentirati neka iskustva i mogućnosti borbe protiv rada na crno.
Povjerenstvo izražava zadovoljstvo što sve više građana svojim obraćanjem prepoznaje njihovo nastojanje i želju pomoći im, te ih poziva da im i dalje prijavljuju rad na crno – koji nikome ne čini dobro. Radnike stavlja u nezavidan položaj i oduzima im pravo na dostojanstvene uvjete rada a poslodavce koji radnike imaju prijavljene i isplaćuju im plaću u poziciju nejednakog tržišnog natjecanja u odnosu na one koji takvim načinom rada krše mnoge zakone RH. Tada gubimo svi – i radnici, i poslodavci i država ali i lokalna uprava i samouprava.