Autor: 3/8/2011 9:49
Slučaj izrade i postavljanja nadstrešnica na tramvajskim i autobusnim stanicama dobio je svoj skupštinski epilog. Odbor za kontrolu svu dokumentaciju koju je prikupio na svojim zasjedanjima te zaključke poslao je na Državno odvjetništvo. U Odboru navode kako postoji opravdana sumnja da je u tom slučaju bilo riječi o nesavjesnom poslovanju te sklapanju štetnih ugovora.
Jelavićev odgovor
Na posljednjoj sjednici Odbora razmatralo se očitovanje koje je o ovom slučaju potpisao Davor Jelavić, pročelnik Gradskog ureda za komunalne poslove i izgradnju, koji je bio zadužen za poslove oko postavljanja nadstrešnica.
Ovaj izvještaj velikim dijelom jednak je odgovoru koji je gradonačelnik Milan Bandić poslao zastupniku Marinu Knezoviću. U izvještaju se navodi kolike su cijene radova te kako je došlo do njihovog izračuna. Jelavić u svom izvještaju ističe kako su cijene realne. Tako navodi kako su troškovi temelja slični onima koje je plaćao Europlakat prilikom postavljanja svojih nadstrešnica. Nadalje se navodi kako su još dobro prošli s plaćanjem 1875 kuna po danu Gamontu za postavljanje privremene prometna regulacije jer bi im za isti taj posao Zagrebačke ceste uzele 2.199,04 kuna po danu.
Gradske zastupnike nije oduševilo ovakvo objašnjenje te su istaknuli niz nelogičnosti. Igor Rađenović (SDP) kazao je kako je prikaz troškova za postavljanje privremene prometne regulacije namjerno krivo sastavljen.
Rađenović: Danima nitko ništa ne radi na gradilištu, no troškovi regulacije prometa se naplaćuju
– U cijenu od 2199,04 kune po danu Zagrebačkim cestama su uračunati troškovi postavljanja i skidanja prometne signalizacije. To nije stvarna cijena jer se taj trošak javlja samo dva puta, kada se otvara gradilište te kada se zatvara. S druge strane tvrtka Gamont taj trošak naplaćuje svaki dan dok se signalizacija nalazi na gradilištu. Ukupni troškovi iznajmljivanja signalizacije bili bi manji da su posao odrađivale Zagrebačke ceste – kazao je Rađenović koji je dodao kako je problematičan i sam cjenik Zagrebačkih cesta jer su cijene po kojima je došlo do izračuna od 2.199,04 kune naknadno, 2009., upisane rukom.
Sporne cijene su 2008., kada je bio javni natječaj za izradu nadstrešnica, u prosjeku bile 50 posto niže od onih po kojima je rađena komparacija. Rađenović je izrazio sumnju da su naknadno napuhavani iznosi kako bi se opravdalo sklapanje ugovor s Gamontom.
Njega je zasmetalo i što veliki dio iznosa koji je plaćen za izradu temelja čine vantroškovnički radovi kao i radovi koji su ovdje uračunati. Tako se pod neplanirane radove navodi priprema i čišćenje gradilišta, skidanje i postavljanje stupa za stanicu kao i spomenuta privremena regulacija prometa.
– Zanima me tko radi u vašem uredu (Jelavićevom, op. a.) građevinski inženjeri ili djeca kada niste mogli predvidjeti takve radove prilikom raspisivanja javnog natječaja? – upitao je Rađenović.
Mađerić: Neke tvrtke pobjeđuju na natječajima jer računaju da će naknadno podići cijenu
Margareta Mađerić (HDZ) složila se da je ovdje problem napuhavanje troškova preko vantroškovničkih radova (VTR). Dodala je kako postoji problem s VTR-ovima kod javnih natječaja koje provodi Grad.
– Neke tvrtke koje su povezane s gradskim vlastima pobjeđuju na javnim natječajima jer nude najnižu cijenu, ali na kraju se iznos koji se plati za te poslove bitno uveća preko VTR-a. Te tvrtke znaju da će zbog svojih poznanstava moći preko tih dodatnih troškova podići cijenu pa na natječaju nude niske troškove te na taj način dobivaju poslove – kazala je Margareta Mađerić.