Autor: Ivana Šimac 3/19/2012 14:35
Pretpostavlja se da u Hrvatskoj od apneje boluje dva posto ženske i četiri posto muške populacije u dobi od 30-te do 60-te godine života.
Bolest se očituje poremećajem disanja tokom spavanja. Zastoj može biti uzrokovan različitim zdravstvenim teškoćama, a može uzrokovati čak i fatalne posljedice.
– Važno je razlikovati hrkanje koje postavlja sociološke probleme, u smislu da će partner koji hrče nerijetko biti izbačen iz kreveta, dok je apneja vrlo ozbiljna bolest koja se može pojaviti u tri različita stupnja, blagom, srednjem i teškom obliku – istaknuo je liječnik Davorin Đanić iz Opće bolnice Slavonski Brod.
Ljudi koji pate od takozvanog ‘sleep apneja sindroma’ znaju se buditi više od 30 puta u sat vremena. Preporuka je smanjiti sve nezdrave segmente životnih navika.
Dakle, ukoliko ste pušač, prestanite pušiti, ukoliko ste pretili, obavezna je dijeta i to paziti da ne jedete tri sata prije spavanja.
– Istina je da ne boluju samo pretili od apneje, iako zauzimaju veći postotak u ukupnom broju oboljelih. Isto tako, sve je veći broj djece i maloljetnika koji boluju od sleep apneja sindroma, što uzrokuje gubitak koncentracije, nemogućnost učenja, iscrpljenost i brojne druge simptome uzrokovane neispavanošću – rekla je liječnica Taida Alfirević iz Specijalne bolnice za plućne bolesti.
CPAP uređaj, koji apnejičarima olakšava disanje, od 1. ožujka 2012. godine, nalazi se na listi HZZO-a. Važno je napomenuti kako uređaj olakšava disanje, ukoliko se koristi uz pridržavanje higijensko-dijetetskih mjera, tada može i smanjiti simptome apneje, ali se ova kronična bolest ne može izlječiti.