Zagrebancija

Obrazovni sustav ne brine o djeci s poteškoćama

Autor: Margarita Weisz 2/16/2015 15:20

Osnovna škola Dragutina Trstenjaka provela je projekt ‘Čujete li razliku?’ sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda, a čiji je cilj promicati jednake mogućnosti za obrazovanje djece oštećena sluha te olakšanje njihove socijalne uključenosti u osnovnim školama.

– Nama koji smo zdravi i dobro čujemo jako je teško zamisliti kako se osjeća dijete koje ima 90 posto oštećen sluh. Vrlo često su takva djeca zanemarena u redovnom obrazovnom sustavu, a svi znamo da je pametno poticati ih da ulaze u redovni sustav ako imaju mogućnosti se u takvom sustavu školovati – rekao je ravnatelj OŠ Davorina Trstenjaka Darko Cindrić.

Ciljne skupine, osim učenika s oštećenjem sluha, su i stručnjaci koji rade s tim učenicima u osnovnim školama.

– Mi koji radimo u školama često smo radili nenamjerne greške i nismo obraćali pažnju na djecu s poteškoćama. Edukacija koju smo prošli će nas sasvim sigurno osvijestiti da pažnju posvetimo takvoj djeci i da im pomognemo u njihovom svakodnevnom životu kako bi oni popravili njihov odnos prema drugima, njihove ocjene i mogućnosti za upis u srednju školu i kasnije obrazovanje – istaknuo je Cindrić.

Učiteljima koji se susreću s učenicima s poteškoćama može pomoći i priručnik tiskan u sklopu projekta.

– Javila se potreba za priručnikom koji će s dobrim primjerima iz prakse i dobrom teorijskom podlogom biti koristan učiteljima, odgajateljima, roditeljima, svima onima koji su uključeni u inkluzivno obrazovanje. Nadam se da smo ovim priručnikom to i postigli – rekla je Koraljka Bakota voditeljica OŠ Poliklinike SUVAG i jedna od autorica priručnika Čujete li razliku.

Osobe s invaliditetom u pravilu imaju manje prilika u obrazovanju i na tržištu rada, što se u konačnici odražava na njihovo samopoštovanje i društvene aktivnosti. Ranom integracijom takve osobe mogu bolje zadovoljiti osobne potrebe te postati ekonomski i fizički samostalne.

 

Exit mobile version