Autor: Matea Knezović FOTO: PrtScr Jabuka TV 6/30/2016 16:30
Proslavi međunarodnog Tjedna gluhoslijepih osoba čiji je zaštitni znak Helen Keller priključili su se Zagreb, Split, Osijek i Varaždin. Ova američka gluhoslijepa spisateljica pokrenula je borbu za prava gluhoslijepih osoba, stoga se u njenu čast diljem svijeta održavaju tradicionalne šetnje.
– Ova šetnja uključuje podizanje svjesnosti građana. To činimo kroz razne aktivnosti. Primjerice imamo transparente, razne aktivnosti kojima promičemo znakovni jezik, promičemo prevoditelje, imamo kutak za edukaciju. Građani se ovdje mogu obući u cipele gluhoslijepih osoba i osjetiti kako je to biti gluhoslijepa osoba – ispričala je Sanja Tarczay, predsjednica Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir.
Iako je mali broj onih koji su u Hrvatskoj zadovoljni trenutnom političkom situacijom, važno je naglasiti kako česte političke promjene imaju veliki utjecaj i na osobe s invaliditetom.
– Mi želimo uputiti poruku Vladi Republike Hrvatske i odgovornima da gluhoslijepim osobama treba osigurati kontinuiranu podršku, jer svaki puta kada se vlast mijenja mi smo opet s u izolaciji, a to je zaista strašno – dodala je Sanja Tarczay.
Svakodnevni život gluhoslijepih osoba ovisi o prevoditeljima hrvatskog znakovnog jezika jer nedostatak vida ne mogu kompenzirati sa sluhom i obrnuto, stoga su prevoditelji za njih njihove uši i oči, prijatelji i članovi obitelji.
– U cijeloj Hrvatskoj trenutno je zaposleno samo 13 prevoditelja za gluhoslijepe osobe, a kod nas je ukupno registrirano 360 gluhoslijepih osoba kojima je potrebna svakodnevna podrška. To je povećanje broja prevoditelja u odnosu na ranije, ali i dalje je to daleko premali broj – izjavila je Anamarija Babojelić, koordinatorica Centra za prevođenje hrvatskog znakovnog jezika.
Na ovom problemu se kroz Ministarstvo socijalne politike i mladih sustavno radi no odgovornost, kažu iz ministarstva, nije samo na njima.
– Mislim da to nije samo problem Ministarstva socijalne politike i mladih, treba nam malo više društvene volje da se zapravo uključimo u programe prevoditelja. I ove godine smo kod donošenja državnog proračuna daleko više sredstavaosigurali za tumače za gluhoslijepe osobe – izjavio je Ante Babić, zamjenik ministrice Ministarstva socijalne politike i mladih.
Ovoj manifestaciji tradicionalno su se priključili i članovi gradske vlasti, koji također smatraju kako se na podizanju svijesti o gluhoslijepim osoboma mora kontinuirano raditi.
– Cijeli Grad Zagreb za osobe s invaliditetom pa tako i za gluhoslijepe osobe zaista čini sve što je moguće u ovom trenutku. Grad Zagreb je uvijek, ne samo domaćin, nego i inicijator mnogih kreacija koje su za osobe s invaliditetom izuzetno važne – poručila je Marinka Bakula Anđelić, pomoćnica pročelnice za zaštitu osoba s invaliditetom.
Ono što je važno jest da se gluhoslijepih osoba ne smijemo sjetiti samo jednom godišnje, te da kao društveno odgovorna zajednica moramo stremiti da svaka gluhoslijepa osoba ima svog prevoditelja koji mu je zamjena za osjetila koja većina društva u svakodnevnom životu uzima zdravo za gotovo