Zagrebancija

O djeci se češće piše negativno nego pozitivno

Autor:: Tanja Molvarec 3/15/2012 14:47

Otkrivanje identiteta djeteta, spominjanje djece samo u negativnom kontekstu, povreda njihova dostojanstva samo su neke od praksi kojima se služe tiskani mediji u Hrvatskoj. Zaključak je to knjige ‘Djeca medija – Od marginalizacije do senzacije’ koja upozorava kako se djecu nikako ne bi trebalo prikazivati senzacionalistički.

Izdavač knjige je Matica hrvatska, a riječ je o projektu ostvarenom u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu. Urednici knjige su Lana Ciboci, Igor Kanižaj i Danijel Labaš.

– Nijedan novinar se sigurno ne ponosi činjenicom ako je nekoga povrijedio, ako je otkrio intimne detalje o nekom djetetu. Mi ovom knjigom ne želimo nikoga prozivati već samo upozoriti da može biti bolje i da možemo više paziti kako izvještavati o djeci u medijima i više poštivati dječja prava – kazao je Danijel Labaš, jedan od urednika knjige.

Mladi istraživači, diplomirani novinari i komunikolozi proveli su istraživanje o načinu kako se izvještava o djeci. Najvažniji zaključak je da bi mediji trebali više raditi na uvažavanju mišljenja djece, te na poštivanju djetetove intime.

– Najvažnije je pravo privatnosti u medijima. Djeca trebaju biti vidljiva, ali da se uvaži njihovo mišljenje. U anketama često vidimo odrasle, ali bilo bi zgodno kada bi djecu pitali nešto. Naravno, sve to uz visoku dozu dostojanstva prema djetetu – kazala je Mila Jelavić, pravobraniteljica za djecu.

Što se tiče sankcija zbog kršenja prava djeteta malo je sudskih postupaka koji se pokreću protiv urednika i novinara.

– Iako Ured pravobraniteljice može u pojedinim slučajevima Državnom odvjetništvu prijaviti kršenje prava djeteta, u većini slučajeva roditelji su ti koji bi trebali prijaviti nepravdu. Nažalost, iako oni prijete, uglavnom odustanu jer ne žele svoje dijete izlagati svjeodočenju i daljnjem stresu – kazala je Jelavić te dodala da se u medijima premalo spominju dječja prava i prevencija nasilja među djecom.

O djeci se najviše pisalo kada je bila riječ o nesretnim slučajevima, nasilju među djecom i o djeci kao počiniteljima kriminalnih i prekršanih radnji. Iz Ureda pravobraniteljice nerijetko upozoravaju novinare i urednike da paze kako izvještavaju o djeci kao najranjivijoj skupini društva.

 

Exit mobile version