Novi odjeli za oboljele od demencije

Autor: Matea Vitas, FOTO: Jabuka TV 11/11/2016 10:07

Održana je Druga edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti u hotelu International. Prema podacima iz 2015. godine, u Hrvatskoj od demencije boluje više od 80.000 osoba te se tu ubrajaju i osobe koje boluju od Alzheimera. 

– Imamo različitih struka koje su se još uključile, a to je ono što mi želimo, da nam još više ljudi dolazi pomoći i educirati se. Želimo da imamo podršku od svih građana Hrvatske – rekao je dr. Ninoslav Mimica, predsjednik Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest.

Razlog povećanja ove bolesti jest ukupan trend starenja populacije. Više od 17% hrvatskog stanovništva čine osobe treće životne dobi, odnosno osobe starije od 65. godina. Radi se na tome da se u okviru domova za starije i nemoćne osobe, otvore specijalizirani odjeli za oboljele od Alzheimerove bolesti.

– Grad Zagreb u suradnji sa stručnjacima, može doista učiniti puno. Ne samo u osiguravanju financijskih i materijalnih preduvijeta već mi stvaranjem pozitivnog ozračja prema svim osobama oboljelima od Alzheimerove bolesti ali isto tako i drugim osobama koje imaju različite dijagnoze u području demencije – zaključila je Jelena Pavičić Vukičević, potpredsjednica Gradske skupštine Grada Zagreba.

Na konferenciji se govorilo o metodama dijagnosticiranja i liječenja Alzheimerove bolesti, iskustvima iz prakse kao što su novi lijekovi i terapije, te što mogu oboljeli i njihove obitelji učiniti nakon dijagnoze ove bolesti, te kako ih najbolje educirati.

– Vrlo važnu ulogu ulogu kod liječenja ove bolesti imaju psihijatri i psiholozi, tome pridonose socijalni radnici i terapeuti. Grad Zagreb je organizirao nešto kao dnevni boravak, za osobe sa tom i sličnim demencijama, u specijalnoj psihijatrijskoj bolnici Sv. Ivan u Jankomiru. Tamo je pravo mjesto gdje se može otići i razgovarati sa svim stručnjacima koji se brinu o takvim našim građanima, o tome što im je sve potrebno i na koji ih način rehabilitirati, te koje medikamentozne terapije dolaze u obzir – objasnila je Mirna Šitum, pročelnica Gradskog ureda za zdravstvo grada Zagreba.

Edukacija o Alzheimerovoj bolesti najmanje je što možemo učiniti kako bi poboljšali kvalitetu života oboljelih. Zajedno možemo napraviti više i biti oslonac onima kojima je pomoć potrebna. 

 

Prijašnji članakZašto je sve manje mladih u kulturi i umjetnosti?
Slijedeći članakOstati u Hrvatskoj- kako i zašto?