Zagrebancija

Novi Obiteljski zakon uvažava nasilne partnere

Autor: Margarita Weisz 9/16/2014 20:54

Na 13. sjednici Odbora za ravnopravnost spolova jednoglasno su prihvaćene dvije točke dnevnog reda, prijedlog programa rada Povjerenstva za ravnopravnost spolova za 2015. godinu te prijedlog financijskog plana radi ostvarivanja programa rada Povjerenstva. Na 14. sjednici rasprava je bila nešto žustrija. Na dnevnom redu bio je položaj žena u novom Obiteljskom zakonu.

– Odlučno tvrdim da je novi Obiteljski zakon utemeljen na potpuno pogrešnim premisama. Prvo, da su razvodi često temeljeni na brzopletim i nepromišljenim odlukama, drugo, da su najvećim dijelom temeljeni na činjenici da žena ima dijete drugog muškarca i treće da žene manipuliraju preseljenjem djece i sebe radi opstrukcije susreta i druženja s očevima – rekla je Neva Tolle iz Autonomne ženske kuće Zagreb.

Uoči nacionalnog Dana borbe protiv nasilja nad ženama, na sjednici se moglo čuti da upravo novi Obiteljski zakon ne uvažava posljedice preživjelog partnerskog nasilja.

– Ja upravo dolazim sa sastanka sa ženom koja je smještena u jednom skloništu jer je sa svoje dvoje malodobne djece pobjegla od nasilnog supruga koji je alkoholičar i ovisnik o drogama. Na tu gospođu se primjenjuju odredbe novog Obiteljskog zakona. Znate li da prema tim novim odredbama ona mora dobiti pristanak supruga da odvede djecu s adrese stanovanja, a ako suglasnost supruga ne dobije mora je nadomjesti u izvanparničnom postupku. Do tada bi djeca trebala biti s nasilnim suprugom, a mama može slobodno otići – zabrinuto je istaknula odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić.

Novim zakonom trebala bi se štititi djeca, ali njima će ionako teška situacija biti otežana ukoliko se zakon ne prilagodi i roditeljima.

– Zakon je navodno posvečen poboljšanju zaštite djece, iz toga bi se moglo zaključiti da su tu roditelji manje važni, ali ovdje se radi o Obiteljskom zakonu. Obitelj čine djeca u interakciji sa svojim roditeljima, a ako rješenja u Zakonu dovode roditelje te djece u sumnju, nevolju i strah onda mislim da imamo problem – zaključila je članica Odbora za ravnopravnost spolova Ljiljana Matijević Vrsaljko.

Možda ne treba mijenjati zakon već institucije, a sporo provođenje zakona zamijeniti boljom umreženosti te brzim i efikasnim rješenjima.

 

Exit mobile version