Novi način recikliranja otpada: kompostne kante u Zagrebu

U Gradu Zagrebu od danas možete na najstariji i najprirodinji način reciklirati otpad. Riječ je o procesu kućnog kompostiranja kojim za čak 30% možemo smanjiti količinu otpada koja završava na odlagalištu, a zauzvrat dobiti kvalitetno organsko gnojivo. Kompostirati možemo sav biljni otpad, a potrebno je izmiješati jednaku količinu smeđeg i zelenog biootpada, odnosno otpad bogat dušikom i ugljikom.

Kada se izmiješaju ove dvije vrste materijala  bogata ugljikom i dušikom dobije se  odlična podloga za razvoj mikroorganizama koji imaju dovoljno hrane, energije,vlage i prozračnosti. U ovakvom jednom kompostnom materijalu razvit će se intenzivni mikrobiološki procesi. Mikroorganizmi će onda, za nekih četiri do šest mjeseci ovu kompostnu masu transformirati i pretvoriti u humus.

Iako je javni poziv za sudjelovanje u ovom projektu kojeg vode Zagrebački holding i podružnica Čistoća objavljen jučer, do sada se prijavilo preko 400 zainteresiranih građana. Riječ je o velikom koraku u rješavanju problema otpada, no zagrebački gradonačelnik smatra kako još uvijek ima mjesta za napredak, a krenuti trebamo od samih sebe.

– Nitko u Hrvatskoj pa ni Grad Zagreb nije napravio onoliko koliko bi trebalo napraviti. Rekao sam sve što smo prvi napravili – od sanacije Jakuševca preko pročišćivača do danas. Najteže je mijenjati navike i mijenjati sebe, jer mi uvijek želimo mijenjati sebe, a činimo sve da mijenjamo druge – govori Bandić

Problem gospodarenja otpadom nije samo problem grada Zagreba nego čitave Hrvatske, a čini se kako će nam trebati još puno vremena da dosegnemo željene europske uzore.

Novi plan gospodarenja otpadom koji je usvojen početkom ove godine je promijenio cijelu strukturu pristupa. Za to je potrebno vrijeme, važno je da imamo jedinice lokalne samouprave koje su za to spremne i koje su očekivale to financiranje i u proteklim godinama, ali za to nije bilo sluha. Ako pogledate što je financirano – 2 velika centra Marišine i Kašjun koji koštaju po 30 milijuna eura – za te novce mogli smo postaviti cijelu infrastrukturu za odvojeno prikupljanje i još mnogo toga. Mi sada okrećemo stvari na pravo mjesto i ovi programi kućnog kompostiranja su samo mjera za koju će se naći novi u programu konkurentnosti i kohezije- rekao je ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović.

Svi zainteresirani za uključivanje u projekt kućnog kompostiranja mogu se prijaviti pozivom centra za korisnike Zagrebačkog holdinga ili putem maila.

 

Prijašnji članakUoči Svjetskog dana Roma održan okrugli stol Gelem Gelem
Slijedeći članakLjepši Uskrs radnicima Čistoće i Zrinjevca