Autor: 4/16/2012 9:57
Povećanje cijena javnog prijevoza za prosječno 30 posto te povećanje broja kontrolora donijelo je povećanje prihoda ZET-u. Nakon analize podataka za ožujak, kada je na snagu stupio novi sustav naplate, ZET je ukupno uprihodovao 38 posto više novca od prodaje karata nego što je to uprihodovao mjesec dana ranije.
– Iako je nezahvalno govoriti o ovoj temi nakon samo mjesec dana koliko je na snazi novi cjenik, vjerujem da ćemo ostvariti zacrtani cilj o povećanju prihoda – rekao nam je Dubravko Baričević, voditelj podružnice ZET.
Porast prodaje karata za 26,9 posto
U ZET-u su, prilikom predlaganja novog cjenika, računali kako će povećanjem na godišnjoj razini povećati prihode za oko 100 milijuna kuna. Baričević ističe kako povećanje prihoda nije rezultat samo povećanja cijena već se povećala prodaja karata.
– U ožujku smo prodali 26,9 posto više karata nego u veljači – rekao je Baričević.
Najveći porast zabilježen je u prodaji karata izvan vozila, njihova prodaja je porasla za 50 posto u odnosu na veljaču. No ovdje treba biti oprezan jer je prošli mjesec prodaja pala zbog najava o poskupljenju. Veliki porast prodaje zabilježen je kod e-vrijednosnih karata kojih se prodalo 28 posto više nego u veljači.
– Posebno nas raduje porast prodaje e-vrijednosnih karata jer nam je to i bio cilj – rekao je Baričević te nastao:
– Drago nam je da su naši putnici prepoznali da su to najjeftinije karte te da im se njihova kupnja najviše isplati.
Prodaja mjesečnih karti koje plaća Grad iz proračuna porasla je za 5,7 posto i godišnjih za 4,2 posto. Ovaj porast nije toliko značajan da bi se mogao uzeti kao nekakav tren koji će trajati duže razdoblje. Za sedam posto porasla je prodaja karata kupljenih SMS-om. Povećanje prodaje ovih karata može se dovesti u vezu s povećanjem broja kontrolora.
Povećanje broja kontrolorza za 25 posto
Jedini pad prodaje zabilježen je kod pojedinačnih voznih karata koje se prodaju u vozilima ZET-a. Njih je u ožujku prodano za 13 posto manje nego u veljači. Nužno je napomenuti kako je ova karta najskuplja te košta 15 kuna.
– Zadovoljni smo ovim padom jer je naš dugoročni cilj je da se smanji broj prodanih karata u vozilima. Naša želja je da se vozači koncentriraju samo na promet i putnike te da ih se što manje opterećuje s prodajom – rekao je Baričević.
Na porast prodaje karata djelomično je utjecalo povećanje broja kontrolora za 25 posto. Tako je broj pregleda na mjesečnoj razini podignut sa 70.000 na 120.000, a broj napisanih kazni je skočio s 2800 na 3400.
– Naš cilj nije kažnjavati građane već polagano vratiti svijest kod naših korisnika da se usluga mora platiti – rekao je Baričević.