Autor: 4/13/2011 17:02
Novinarka Jutarnjeg lista Kristina Turčin, i sama majka djeteta u vrtiću, smatra kako će odluka o smanjenju subvencija vrtićima, zbog čega će roditelji vrtiće plaćati od nula do 2000 kuna, ovisno o njihovom dohodovnom cenzusu, dovesti do nekih veoma opasnih pojava među djecom.
– U vrtiće će se upisivati djeca slabijeg imovinskog statusa, što sad doista nije slučaj, u Zagrebu svi upisuju djecu u vrtiće i djeca se međusobno ne razlikuju ni po čemu, svi plaćaju istu cijenu, što je upitno je li pravedno, svi isto izgledaju, svi se druže i nema nikakvog odvajanja ni po kojoj osnovi. Djeca koja trenutno idu u vrtić počet će stvarati grupice, osobito u starijim vrtićkim grupama, na što i tete upozoravaju, jer uplatnice su javne. Svaka uplatnica stoji u sandučiću ili zajedničkoj hrpi, ja ću znati za svako dijete koliko njegova mama zarađuje po tome koliko plaća vrtić, što znači da će u vrtiću vrlo brzo biti grupice onih koji plaćaju 1000 kuna i onih koji idu besplatno u vrtić, što je krajnje užasno za tu djecu i najopasnija posljedica – napominje Turčin i dodaje:
– Doći će do grozne socijalne degradacije i segregacije djece u gradskim vrtićima, jer je činjenica da roditelji koji namjeravaju ove ili slijedeće godine upisati svoju djecu u vrtić, a po njihovon nekom dohodovnom cenzusu će im cijena biti 2000 kuna to neće učiniti, jer im je dadilja, koja je doduše na crno, jeftinija. Ta će dadilja biti samo s njihovim malim djetetom cijeli dan i baviti se njime.
Već sada se djeca grupiraju prema tome tko kakav mobitel ima
Tatjana Gjurković, psiholog iz Centra Proventus ističe kako odgajateljice u vrtićima ni u kom slučaju neće djecu odvajati prema tome koliko njihovi roditelji plaćaju, no ne isključuje da će se djeca sama odvajati u grupice.
– Takva odvajanja se već sada mogu povremeno uočiti među djecom, djeca stvaraju grupice prema odjeći koju nose i igračkama koje donose od kuće. Teško je predviđati što će se događati dalje, no takva razmišljanja neće sada nastati – napominje.
Što se tiče najava roditelja kako će se radije odlučiti za dadilju nego za vrtić koji košta 2000 kuna, Gjurković ističe kako oboje ima svoje prednosti i mane.
– Vrtić je bolji zbog socijalizacije djece i stvaranja prijateljstava, no odgajatelj ne može djetetu posvetiti toliko vremena i pozornosti kao dadilja. S druge strane, kod dadilja je manje te socijalizacije, no dijete može prijateljstva stvarati za vrijeme igre u parku i slično – smatra Gjurković.
Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece kaže kako nema iskustva s tim da se djeca sama dijele u grupice prema cijeni vrtića koju plaćaju, no dodaje kako postoje slučajevi kada se druže prema tome tko ima kakve tenisice ili mobitel. Na pitanje je li bolji izbor dadilja ili vrtić, Buljan Flander odgovara kako ne postoji jednoznačan odgovor na to pitanje.
– Vrtić je dobar izbor zbog socijalizacije djece, posebice nakon treće godine života, no ta socijalizacija ne mora biti samo u vrtiću. Dijete može biti s dadiljom, socijalizirati se na raznim radionicama ili slobodnim aktivnostima – napominje.