Autor: Kristina Križić 11/14/2012 11:37
Već duže vrijeme priča se kako će konzumniranje određene količine marihuane biti prekršajno, a ne kazneno djelo. Mnogi političari, poput HDZ-ovog predsjedika Tomislava Karamarka, burno reagiraju i oštro odbijaju ovaj prijedlog zakona. Istražili smo što se krije iza riječi dekriminalizacija ‘lakih’ droga i što to zapravo znači.
– I dalje će to predstavljati nedozvoljeno ponašanje, ali neće predstavljati kazneno djelo. Dogodit će se samo to da će počinitelji djela zloporabe opojnih droga puno brže odgovarati te će im se puno prije izricati sankcije za njihovo ponašanje – kazao nam je odvjetnik Veljko Miljević iz perspektive pravnika.
Ipak, postoje i neke manjkavosti ovog zakona koje tek trebaju biti dogovrene. Naime, ovisno o količini marihuane, odnosno je li ona za za osobne potrebe ili preprodaju, govorit će se o kaznenom ili o prekršajom djelu. Dakle, pitanje je kolika je količina droge namijenjena osobnoj uporabi, a kolika tržištu.
– Mora biti neki kriterij o tome kolika je to doza koja je namijenjena osobnoj uporabi, a to varira od svakog suca. Ukoliko je riječ o vrlo maloj količini, možemo zaključiti da to nije za dilanje. No, treba odrediti malu količinu – rekao nam je psihijatar Slavko Sakoman, najpoznatiji domaći stručnjak za ovisnost.
Prebacivanje konzumiranja droge iz kaznene u prekršajnu sferu znatno će ubrzati sudski proces.
– Mi smo svjedoci da zadnjih dvadesetak godina i za takve oblike kažnjivih ponašanja imamo dugotrajne sudske procese kojima se iscrpljuje i financijski dio proračuna, dovode se i potrebni i nepotrebni svjedoci što još više produžuje proces suđenja. Zato je važno da se manji prekršaji mogu čim prije riješiti kako bi se sudstvo moglo baviti ozbiljnim količinama – kazao je Miljević.
Nedostatak ovog zakona su velike novčane kazne koje nisu nimalo primjerene za ovisnike, ustvrdio je Sakoman te dodao kako oni ionako novac troše samo na drogu, a pitanje je onda čime će platiti kaznu.
– Ako mi kaznimo ovisnike sa deset ili 15 tisuća, a oni su ti koji moraju kupovati drogu, odakle njemu deset tisuća kuna? Većina ništa ne radi i pitaju se kako doći do novca da izbjegnu zatvor. Alternativa je da prijestupnik mora ići na liječenje kako bi izbjegao novčanu kaznu – ispričao je Sakoman.
Iako se često piše i govori o ovom prijedlogu zakona, informacija nikad dosta. Ono što je sigurno jest da građani trebaju razlikovati pojmove legalizacija i dekriminalizacija. Prema riječima stručnjaka, zakon bi trebao rasteretiti sudove, no pitanje je koliko će pomoći ovisnicima koji su u ovoj priči najbitniji.