Zagrebancija

NK Dinamo od oglašivača na Maksimiru zaradio 0 kn

Autor: 7/4/2012 9:48

Iz izvještaja o upravljanju sportskim objektima, koji su u vlasništvu Grada, može se iščitati kako ”mali klubovi” puno aktivnije upravljaju tim objektima. To se najbolje može vidjeti iz stavke ”prihodi od oglašavanja”. Na ukupno 125 objekata, koliko se nalazi u izvještaju, oglasi su izvješeni na njih 17 te se od toga godišnje uprihoduje ukupno 664.464 kuna.

Pojedinačno gledajući, najviše se od oglasa uprihoduje na ŠRC Jarun kojemu oglašivači godišnje daju 254.232,97 kuna. Znatna sredstva na ovaj način zaradi DRŠ Trnje koje upravlja sa sportskim centrom na Krugama. Oni od reklama uprihoduju 135.000 kuna. Uspješni u prodaji oglasa su i u NK Trnju gdje su ih prodali u vrijednosti od  45.000 kuna.

Prihodi od podnajma i oglasa se mora potrošiti za održavanje objekta

Prihode od reklama imaju i mali nogometni klubovi koji igrališta imaju po rubnim naseljima i selima koja se nalaze izvan Zagreba. No, to nije uspjelo Dinamu koji je na upravljanje dobio maksimirski stadion. Naime, u rubrici prihodi od oglašavanja na maksimirskom stadionu je praznina, odnosno nema prihoda. Ovaj klub zapravo ne uspijeva ništa zaraditi od cijelog stadiona, što pokazuje inertnost upravljača. Ovakvo ponašanje se može protumačiti i činjenicom da Grad Zagreb plaća kompletne troškove održavanje stadiona, a svi prihodi koje bi Dinamo stekao kroz najam prostora i reklame na maksimirskom stadionu bi se morale uložiti u taj objekt. Također bi se za taj iznos vjerojatno smanjio iznos koji bi za održavanje stadiona dobili iz proračuna.

Poslovni prostori se iznajmljuju na 49 objekata te se od njih ukupno zaradi 20.410.189,49 kuna. Najviše od podzakupa se zaradi na sportskim objektima koji su dani na upravljanje Holdingovoj podružnici Upravljanje športskim objektima. No, to je i razumljivo ako se zna da je podružnica upravlja s 20 objekata među kojima su neki iznimno atraktivni poput Doma športova, Jaruna, Mladosti, Bundeka, Šalate, sportskog centra u Maksimiru… Od podnajma Holding zaradi 15.044.202,19 kuna.

U ovom izvještaju zanimljiv je i slučaj športske dvorane u Palmotićeva 22 koja je dana na upravljanje tvrtki Centar d.o.o, koja je inače vlasništvo Zagrebačkog športskog saveza. Ovaj objekt ukupno ima 1.146 metara kvadratnih, no za sport se koriste samo 244 metra kvadratna. Značajan dio objekta, odnosno 305 metara kvadratnih, koristi tvrtka Piano d.o.o za ugostiteljsku djelatnost. Za taj prostor u najužem centru grada godišnje plaća 174.387,68 kuna, što je 47 kuna po metru kvadratnom mjesečno.

 

 

Exit mobile version