Autor:: Maja Komljenović 5/8/2010 13:50
– Ulazio sam na biračko mjesto i na vratima me zaskučio neki lik s hrpom papirića i manijakalnim pogledom u očima, govoreći mi da glasam za ‘njih’- požalio nam se student FER-a na stanje na biračkom mjestu za Izbor studentskog zbora .
Podzakonski propis ‘Pravila o izborima za Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu i studentske zborove njegovih sastavnica’ u čl.13. nedvosmisleno govori da su aktivnosti oglašavanja i predstavljanja kandidata na dan izbora zabranjene. FER nije izolirani slučaj.
Kako izvještava SONG (Studenti organizirano nadgledaju izbore), aktivnosti ovog tipa uočene su na gotovo svim fakultetima gdje su izbori održani. Članak 22. istog propisa govori o tome da izbore mogu promatrati svi studenti, studentske organizacije, čelnici sastavnica ili od njih ovlaštene osobe uz prethodnu najavu odgovarajućem izbornom povjerenstvu koje o tome izdaje potvrdu.
Izbacivali promatrače s birališta
Oko 150 studenata sa svih sastavnica Sveučilišta svoj zahtjev za promatranjem urudžbiralo je i poslalo Izbornom povjerenstvu u skladu s propisanim rokovima, no povjerenstvo se na zahtjeve naprosto – oglušilo. To ne iznenađuje kada se zna da je Izborno povjerenstvo Sveučilišta odlučilo održati svoj prvi sastanka tek dan nakon provedenih izbora. Tako su studente, koji su namjeravali biti promatrači, s biračkih mjesta mahom izbacivali. Izbačeni su s Medicine, Farmacije, Agronomije, PBF-a, RGN-a. Na PBF-u je pak korištena posve prozirna kutija za ubacivanje glasačkih listova, dok je na Agronomiji kutija krivo zapečaćena.
– Istina je da mi studenti ne znamo kandidate za zbor budući da je fakultet ogroman i ima nas masa, ali promidžba se radi prije izbora, a ne netom prije ulaska u sobu. Ti kandidati su izazvali kontraefekt kod mene i baš za njih nisam glasovala – bijesna je studentica 4.godine ekonomije. Ekonomija je u petak poništila izbore i to prvenstveno zbog prekratkog roka od raspisivanja do provedbe izbora.
Telefoni godišnje koštaju i do 200 000 kuna
Studentski izbori se održavaju svake dvije godine i već po pravilu izazivaju kontroverze. Počevši od 2003. godine i ozloglašenog Petra Bezjaka, Studentski zborovi ne samo Sveučilišta u Zagrebu, nego i u ostatku Hrvatske sinonim su za ‘mutne’ poslove i nesankcioniranu krađu.
Članovi potroše i po 200 000 kuna godišnje na telefon, a brdo novca se izdvaja za fantomske časopise, marginalne sportove i zavičajne zajednice imaginarnih sela. Nije poznato je li razlog tome što se za funkcije u Zboru prijavljuju isključivo studenti gladni instant uspjeha i kvazi-društvenog statusa ili se i najpoštenijima zamute oči pri pogledu na nekoliko milijuna praktiki nekontroliranih kuna. O Zboru se priča gotovo isključivo kad izbije neki skandal, što dovodi u pitanje koja je uopće svrha Studentskog zbora. Borba za studentska prava ili afirmacija pretjerano ambiciozne mladeži?
<< POGLEDAJTE VIDEO ‘SONGA’ O PROTEKLIM IZBORIMA <<