Autor: 5/3/2011 15:25
Uoči dana zagrebačke arhitekture, koji će se održati od 5. do 7. svibnja u organizacije Društva arhitekata Zagreb, a kojima bi se trebalo promovirati zagrebačka arhitektonska ostvarenja, gradonačelnik Milan Bandić obišao je sa svojim suradnicima neka od tih ostvarenja. Polazište ture bilo je ispred zgrade Gradske uprave, koja predstavlja samo trećinu prvonagrađenog rada za Nadzorni odbor Kotara Zagreb Kazimira Ostrogovića iz 1956., jer je pročelje prema Trgu Stjepana Radića trebala formirati zgrada vijećničkih dvorana, a na uglu Vukovarske i Miramarske trebao je biti desetokatni toranj sa zavodima i institutima.
Sljedeća postaja bio je Eurotower u Lučićevoj ulici, inače najviša naseljena zgrada u Zagrebu, od koje su viši samo tornjevi Katedrale i dimnjaci Toplane, koji su visoki 200 metara.
”Ništa se veliko nije napravilo, a da nije izazvalo kontroverze”
– Javni prostori trebali bi biti najskuplji, no umjesto toga najskuplje su stambene zgrade i automobili. Upravo zato je ovaj vrtić tako projektiran, da djeca na početku vide kako treba biti – rekao je Čerina i dodao kako su u vrtiću i velike galerije s kojih tete u svakom trenutnu vide velik dio vrtića.
Bandić je prokomentirao kako je MSU najveći kulturni projekt slobodne Hrvatske te da nitko ne može reći da nemamo najbolje arhitekte. Osvrnuo se i na kritike upućene prema izgledu MSU-a:
– Ništa se veliko nije napravilo, a da nije izazvalo kontroverze.
Obilazak naravno nije mogao proći bez spominjanja posljednjeg arhitektonskog ostvarenja u samom središtu grada, kontroverznog centra Cvjetni.
”Oni koji su bili protiv sad tamo piju kavu, pa ja ne mogu ni ući u Cvjetni”
Na popisu arhitektonskih ostvarenja našli su se Župa sve. Ivana apostola i Evanđeliste u Hrastinu prilazu, te Zagrebtower i poslovna građevina Spectator na Radničkoj cesti.
Posljednja na listi bila je zgrada Hitne pomoći, za koju je arhitekt Davor Katušić kazao kako je to kuća namijenjana građanima Grada Zagreba, ali oni u nju ne ulaze.
– Ovom, kućom želio sam pokazati značaj Hitne pomoći – istaknuo je Katušić i dodao kako pola zgrade čine garaže, a drugu polovicu medicinski i administrativni dio.
Kako bi se zgrada istaknula, odlučio je staviti garaže iznad zemlje.