Autor: Ivana Šimac 4/11/2012 13:50
Čestitamo Gradu Zagrebu i njegovim političkim menadžerima jer su svojim promišljenim odlukama stvorili novu klasu štićenih osoba uz predsjednika republike Hrvatske, premijera, predsjednika Sabora i predsjednike Ustavnog i Vrhovnog suda. Od sada građani grada Zagreba mogu prozboriti s novom kategorijom štićenih osoba, kontrolorima ZET-a, koji su to postali van svoje volje – stoji u izvješću za medije koje su napisali studenti udruženi u Sveučilišnu organizaciju Grada Zgareba.
– Novonastali problem na koji se želimo osvrnuti je uvođenje policijske kontrole i svojevrsne represije na građane grada Zagreba koja tako pokušava naplatiti neplaćanje dugova i karata javnog prijevoza. Smatramo da, po uzoru na druge europske države, postoje učinkovitiji modeli naplate, a nikako plaćanje policije iz državnog proračuna, samo kako bi na neki način izazvali poštivanje ionako neopravdanih poskupljenja ZET-a – rekao je Matej Orešković, novoizabrani predsjednik Sveučilišne organizacije Grada Zagreba.
Studenti koji se zalažu za promjene u ZET-u mišljenja su da su mogući drugačiji modeli naplate dugovanja te smatraju da je nova cijena javnog, gradskog prijevoza preskupa za studentski džep.
Nesposobnost menadžera u Zagrebačkom holdingu dovodi do krivih zaključaka i krivog vođenja politike, tvrde studenti.
– ZET je u svojim pokušajima opravdavanja viših cijena rekao da trebaju naplatiti vlastita potraživanja od 1,4 milijarde kuna koje su ustvari dužni. Mislim da građani Zagreba nisu uzrok tome, a javni prijevoz je potreba svakoga građanina i ne bi li bilo logičnije da obzirom na velik broj korisnika smanje cijene. Pristupačnije cifre bi bile i prije naplaćene, dakle brži i veći pritok novca – nastavio je Matej Orešković u svojoj izjavi za medije.
Nevjerojatno je da javni prijevoz, koji je u Zagrebu aktivan već više od sto godina, još uvijek nije utemeljio čvrste i konkretne zakone prema kojima bi usmjerio svoj daljnji razvoj, navode nadalje studenti.
Dodaju kako se sve ove doluke čine kao presipavanje iz šupljeg u prazno, a kada više nema novca, najlakše je opaliti po džepovima građana, koji po običaju bezpogovorno plaćaju jer je to obveza odgovornog građanina.