Zagrebancija

Nije slučajno da se nakon Pridea događaju napadi

Autor: Kristina Križić 7/10/2012 16:23

Bez obzira što je zagrebački Pride prošao bez incidenata, to ne znači da parovi homoseksualne orijentacije mogu slobodno šetati gradom. To dokazuje i nedavni slučaj pretučenih djevojaka na zagrebčkoj Trešnjevci. Policiji je trebalo dva tjedna da uhiti počinitelja. Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, gostovala je u emisiji Svakodnevica na Jabuci TV i objasnila kako nije čudno da je baš u ovom trenutku došlo do napada na lezbijski par.

– Gay Pride je prošao bez ikakvih incidenata, no moramo imati na umu da je to umjetno stvorena parada, to nije realna slika. Upravo ovakvi napadi reakcija su na Gay Pride što potvrđuje slučaj u Zagrebu, ali i slučaj pretučenih djevojaka na splitskim Bačvicama. Ukoliko je došlo do propusta u protoklu o postupanju u splitskoj policiji, kao što se to nagađa, izdat ću upozorenje, a onda ću na kraju godine o tome izvijestiti Hrvatski sabor – rekla je Ljubičić u emisiji Svakodnevica na Jabuci TV.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je dodala kako mediji imaju sve veću ulogu u borbi protiv homofobije, no da ne smiju pribjegavati senzacionalizmu kao u nekim slučajevima crne kronike.

– Uloga medija najviše je došla do izražaja kada su napadnuti sudionci gay parade u Splitu prošle godine i otada se mediji intezivnije bave ovim oblikom diskriminacije – izjavila je Ljubičić.

Nedavno istraživanje GONG-a i Fakulteta političkih znanosti provedeno na tisuću učenika i učenica u 43 škole u Hrvatskoj pokazuje da čak 45 posto učenika smatra da homoseksualne osobe ne bi trebale istupati u javnosti.

– To ću usporediti s obiteljskim nasiljem. Dugo vremena je to bila privatna stvar, no kada su se počele događati obiteljske tragedije i zlostavljanja, to postaje javna stvar. Tako je isto i s osobama homoseksualne orijentacije. Zahvaljujući svjedocima, ovaj slučaj u Zagrebu je riješen u dva tjedna. To je naša moralna i građanska dužnost – ispričala je Ljubičić.

Za manje od godinu dana Hrvatska će pristupiti Europskoj uniji, a tamo nema mjesta za homofobiju.

– Neki sadržaji u udžbenicima su neprimjereni, pa tako možete naći da je homoseksualnost povezana s nečistim radnjama što kod mladih ljudi stvara pogrešnu percepciju. Trebamo govoriti o uvažavanju različitosti i pravu drugih da otvoreno govore o svojoj spolnoj orijentaciji. Ako mogu heteroseksualne osobe govoriti o svojoj seksualnoj orijentaciji, mogu i homoseksualne osobe. Kriteriji za sve trebaju biti jednaki – zaključila je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.

 

Exit mobile version