Nekoć su pisanicama pridavali ljekovita svojstva

Autor:

Marijana Brodarić / www.divineenergypark.org

4/8/2012 11:11

Uskrs je veliki kršćanski blagdan u kojem se slavi uskrsnuće Isusa i njegova besmrtnost. Po tradiciji prema Svetom Ivanu Isus je bio razapet u petak i uskrsnuo za tri dana (nedjelja). S obzirom da je to zaista veliki događaj, koji je povezan sa novom nadom, životom, rađanjem, ljubavlju i prirodom, kršćanski oci su ujedinili stare narodne običaje vezane uz proljeće sa slavljem Isusovog uskrsnuća.

-.-Damjan Tadic / CROPIX -.-Naime većina običaja, poput bojanja jaja ili pisanica, paljenja kresova, veselih povorka, uzimanje vode iz potoka ili umivanje vodom u kojoj je svježe ubrano proljetno cvijeće, proizlazi upravo iz staroslavenskih narodnih običaja slavljenja proljeća – ili Jurjeva.

Jurjevo pada na prvi dan proljeća, a Uskrs na prvu nedjelju iza prvog proljetnog punog mjeseca, iako zapadno i istočno kršćanstvo imaju za sada različita računanja pa se ne podudaraju svake godine zbog razlike u upotrebi gregorijanskog i julijanskog kalendara. Svi ti običaji slave upravo život i rađanje života nanovo.

Nekoć su pisanice imale puno dublje i veće značenje nego danas. Danas je to više dekoracija uskršnjeg stola, dok se nekad pisanicama davala i ljekovita i iscjeljujća svojstva, Jaje je oduvijek bilo u narodu priznato kao simbol života, plodnosti, vitalne energije, blagostanja. Oslikavali su jaja onime se štovalo, a ljudi su znali takvo jaje trljati na bolesno mjesto ili o leđa životinje da bi upili vitalnu energiju.

Također, poklanjanje takvog jajeta je imalo veliko značenje u odnosima ljudi. Ako bi djevojka poklonila pisanicu prijateljici, one bi postale kao sestre, a njihove obitelji ‘krvno srodstvo’ ili kada bi mladić poklonio pisanicu djevojci, to je bio znak da je ona odabranica njegovog srca. Postoji i sličan obred u kojem su mladići ‘šibali’ djevojke vrbinim granama dok im ona koju su izabrali ne pokloni pisanicu.

Post od 40 dana koji je uobičajen, ali ne i obavezan, za korizmu je dio pripreme za Uskrs. U tom razdoblju se čovjek osvješćuje, radi žrtvovanje, odnosno odriče se hrane ili nečeg što posebno voli. To također možemo povezati s prastarim običajima pročišćevanja tijela pred proljeće jer su tijelo i duh povezani i oslobađanjem tijela od toksina, oslobađa se i duh od negativnosti i bolesti.

-.-Damjan Tadic / CROPIX -.-Ono što ćemo naći na uskršnjem stolu se razlikuje od naroda do naroda. U našem podneblju će se uglavnom naći svježi sir, rotkvice, mladi luk, pisanice, kuhana šunka, naribani hren i svježi kruh ili pecivo. Sva ta jela su simboli blagostanja i obilja, a mladi luk, hren i rotkvica su biljke koje čiste tijelo, imaju antibakterijska svojstva, pomažu pri probavi i daju puno energije.

Uskršnji kruh ili peciva rade se uglavnom od pšeničnog ili kukuruznog brašna, s dodatkom mlijeka, masti ili maslaca. Kruh je odavno poznat kao simbol blagostanja u kući i obitelji, te svega dobroga.

I na kraju – najvažnije je da sva hrana na stolu treba biti podjeljena s obitelji i prijateljima. Blagdan i blagojevanje je više od samog druženja – to je slavlje, dijeljenje, zbližavanje, ujedinjenje, osvješćivanje zajedništva među ljudima, osvješćivanje same ljudskosti te povezanosti s Bogom. Neka svima bude sretan Uskrs!