Autor:: Tanja Molvarec 9/24/2012 10:09
Zbog straha da se djetetu nešto ne dogodi, roditelji mu često ne omogućuju da bude samostalno i nastoje sve napraviti umjesto djeteta.
– Dijete se vrlo rano može početi učiti samostalnosti i stjecati radne navike, učeći pospremiti igračke, kasnije odjeću, pa polaskom u školu i izvršavanjem školskih obaveza – kazala je socijalna pedagoginja Dora Kralj iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.
– Kada postigne samodisciplinu, dijete će se lakše snalaziti u svojim obavezama te ako ga se uputi da samostalno obavlja aktivnosti, za koje je ono u toj dobi sposobno. Roditelji ponekad pokušavaju sve raditi umjesto djeteta želeći mu pomoći, no upravo suprotno, važno je dopustiti mu da radi samo, jer mu tako šalju poruku da može što kod djeteta dovodi do osjećaja sposobnosti i samopoštovanja – savjetovala je Kralj.
Za malo dijete je važno da istražuje
Ono što je najvažnije jeste da roditelji prilikom kreativnog izražavanja svoje djece budu nenametljivi i spontani. Važno je da djeci ne nameću svoja kreativna rješenja, kako se njima djeca ne bi povodila u daljem radu i na taj način imitirala rad odraslih.
Prilikom određivanja koliko samostalnosti dopustiti djetetu, važno je voditi računa o njegovoj dobi, razvojnoj fazi i mogućnostima te ga uključiti u aktivnosti za koje je ono u toj dobi spremno.
– Za malo dijete je važno ne samo da promatra i sluša, već i da samo otkriva i istražuje – dodirne, rastavi, sastavi, pomiriši i isproba (pa tako i držati žlicu i samo jesti) jer time zadovoljava svoju znatiželju, ali i doživljajima potiče razmišljanje i zaključivanje što je temelj intelektualnog razvitka, a i koraci prema samostalnosti – kazala je Kralj.
S vremenom će dijete početi izražavati želju za samostalnošću.
– Dijete će htjeti pomagati u kućanskim poslovima i biti samostalno u hranjenju i oblačenju te je važno da ga roditelji u tome podrže kako bi mu poslali poruku da imaju povjerenja u njega, uz što će se dijete kada uspije samo osjećati vrijedno i uspješno, a uključivanjem u zajedničke aktivnosti i važnim dijelom obitelji – kazala je Kralj.
Stavljajući bebi žlicu u ruke uz rizik da će cijeli prostor biti prljav, pružajući mogućnost djetetu da sudjeluje u kućanskim poslovima u najranijoj dobi, puštajući dijete da ponekad samo odluči uz rizik da će pogriješiti omogućujemo tom djetetu da izraste u samostalnu i samopouzdanu osobu.