Autor: 3/28/2011 15:32
Na Velikom potoku na Črnomercu okupilo se četrdesetak prosvjednika koji su protestirali jer im Grad nije platio za zemlju koju im je oduzeo prije tri godine. Prema zakonu obeštećenja su im trebala biti isplaćena u roku od dvije godine. Stanovnici Fraterščice i Bijenika revoltirani su ponašanjem gradskih vlasti koje im stalno obećavaju kako će im platiti za oduzetu zemlju i porušena stabla, no nikako da to i ispune.
Cijeli slučaj počeo je u ožujku 2008. kada je gradonačelnik Milan Bandić proglasio elementarnu nepogodu zbog klizišta u Vaupotićevoj ulici. Prema Zakonu o zaštiti od elementarnih nepogoda Bandić je mogao bez dopuštenja vlasnika ući u njihov posjed i uzeti dio zemljišta ako je ono potrebno za sprječavanje katastrofe. No zakon također propisuje da se vlasnici moraju obeštetiti u roku od dvije godine.
Stanovnici ističu kako elementarne nepogode nije bilo
Stanovnici naselja Bijenik i Fraterščica ističi kako prave elementarne nepogode nije ni bilo već je klizište iskorišteno kako bi se sanirao Veliki potok i izgradila cesta uz njega. Zemlja je zapravo uzeta kako bi se mogla izgraditi ta cesta i komunalna infrastruktura.
Vlasnici parcela uz Veliki potok revoltirani su jer prošlo tri godine od ulaska u njihov posjed, a da još ništa nije riješeno. Na prosvjedu su istaknuli kako je u sanaciju potrošeno preko 100 milijuna kuna no od tog iznosa ništa nije otišlo za otkup zemljišta. Radmila Bonifačić, odvjetnica dijela vlasnika, najavila je kako će od Gradskog kontrolnog ureda zatražiti provjeru trošenja tih sredstava jer kako je kazala postoji sumnja da su ona potrošena nenamjenski.
Dodatni problem je odšteta za drvenu građu koja je uzeta. Naime, potok prolazi kroz šumu i voćnjake te su prilikom sanacije i gradnje ceste posjećena stabala. Za ta posjećena stabla trebala se isplatiti posebna odšteta. Nakon dosta natezanja Grad je počeo isplaćivati odštete za drvenu građu, no dio vlasnika odbio je potpisati ugovore. Naime, oni su nezadovoljni procjenom budući da nikada nije napravljeno vještačenje kojim bi se utvrdilo koliko je kome stabala posječeno već se odštete isplaćuju na temelju paušalnih procjena.
Traže očitovanje Vlade
Prosvjednici su također najavili kako će od Vlade RH zatražiti da im se očituje na temelju čega je izdano rješenje kojim su dopušteni radovi. Prosvjednicima nije jasno kako je rješenje za sanaciju izdano u kolovozu 2010. što je dvije godine nakon što je proglašena elementarna nepogoda i započeli radovi.