Autor:: Stjepan Marković 3/15/2010 16:03
Na skupštinskom odboru za prostorno uređenje donesen je zaključak od jedanaest točaka za tematsku sjednicu o prostornom planiranju. Mjere su podijeljene u kratkoročne, srednjoročne, dugoročne, a na kraju su preporuke izvršnoj vlasti, tj. gradonačelniku Bandiću.
Od Bandića se treaže dvije stvari: stupanje u kontakt s investitorom projekta Cvjetni prolaz kako bi došlo do revizije projekta i odustajanja od povećanja broja podzemnih etaža garaže kako ne bi bilo potrebe za gradnjom ulazne rampe u Varšavskoj. Od gradonačelnika će također zatražiti da bolje kadrovski posloži Zavod za prostorno uređenje grada.
U kratkoročnm mjerama zapravo se traži povratak na stanje iz 2003. kada je bila zabranjena gradnja podzemnih garaža u užem centru grada. Također se traži da ponovno koeficijent izgrađenosti bude 0,3 umjesto 0,45. Predlaže se odustajanje od projekta Krašograd i izgradnje sportskih sadržaja u šumi na Tuškancu.
Osnovna srednjoročna mjera je osnivanje agencije koja bi se trebala baviti obnovom Donjeg Grada. Dugoročna mjera bila bi donošenje strategije razvoja Grada.
Zaključci jednoglasno su prihvaćeni nakon maratonske rasprave koja je trajala više od tri sata. U raspravi osim članova Odbora sudjelovalo je nekoliko članova Skupštine, predstavnici poglavarstva, arhitekti te predstavnici udruga građana.
Skupštinari su ušli u prijepor sa Željkom Horvatom, predstavnikom Gradske Uprave i to oko toga kako je definiran javni interes u Horvatinčićevom projektu. On je odbacio optužbe da su to učinili gradski činovnici naglasivši da je to uradilo Poglavarstvo na temelju zahtjeva investitora. Istaknuo je da su taj prijedlog poslali pred Gradsku skupštinu.
Boris Šprem, predsjednik Gradske skupštine, upozorio je da Skupština na može preuzeti ulogu izvršne vlasti i da se ne mogu donositi retroaktivne odluke.
– Kada je riječ o dugoročnom planiranju njega je nemoguće napraviti bez uzimanja u obzir planiranja prometnica i gospodarenja otpadom što su jedan od najvećih problema Zagreba- kazao je Šprem.
S njim se složio HDZ-ovac Jasen Mesić koji je pozdravio osnivanje agencije za brigu o razvoju Donjeg Grada i naveo kako slične službe imaju brojni europski gradovi pod zaštitom UNESCO-a.
– U Hrvatskoj imamo dva slićna primjera u Osijeku i Dubrovniku – rekao je Mesić.
On je istaknuo kako bi ta agencija imala na raspolaganju značajna sredstva s obzirom da se u Zagrebu skupi polovica iznosa spomeničke rente u Hrvatskoj.
Teodor Celakovski iz Prava na Grad zatražio je od Skupštine da uputi zahtjev gradonačelniku da se odgodi početak radova u Varšavskoj dok sud ne donese konačnu odluku o dozvoli za gradnju.
– Grad je investitor gradnje te rampe, pa ako sud odluči da je dozvola ništavna Zagreb će morati platiti sanaciju gradilišta. Zato držimo da je razborito početak radova odgoditi dok se sud ne izjasni o dozvolama za gradnju – kazao je Celakoski.
Članovi odbora podržali su prijedlog te bi se on mogao naći na popisu Zaključaka. Željko Horvat je rekao da prijedlog nije loš te da će Bandiću sugerirati da ga prihvati.
Ovi Zaključci bit će osnovni radni materijal na raspravi u Gradskoj skupštini koja će u četvrtak održati tematsku sjednicu o prostornom uređenju, planiraju razvoja grada s osvrtom na probleme koji su nastali u Varšavskoj.