Multipli mijelom, zloćudna bolest koja pogađa krv, čini oko 1 posto svih vrsta raka, no unatoč tome često ostaje nedovoljno prepoznata zbog nespecifičnih simptoma. Bolovi u kostima, umor i sklonost infekcijama samo su neki od znakova koji mogu upućivati na ovu opasnu bolest koja se sve češće dijagnosticira i kod mlađih osoba. Iako postoje nove terapije koje značajno produžuju život i poboljšavaju kvalitetu života pacijenata, u Hrvatskoj su dostupna samo tri od jedanaest odobrenih tretmana. Ograničen pristup tim terapijama i nedostatak adekvatnih bolničkih resursa za njihovu primjenu ozbiljan su problem.
Multipli mijelom čini oko 1 posto svih vrsta rakova i drugi je najčešći rak krvi na svijetu. Ova zloćudna hematološka bolest nastaje u plazma stanicama koje su dio imunološkog sustava i odgovorne su za proizvodnju protutijela. Multipli mijelom odlikuje se nespecifičnim simptomima što otežava dijagnosticiranje jer mnogi od tih simptoma mogu biti povezani s drugim, manje ozbiljnim zdravstvenim problemima. Najčešći simptomi uključuju bolove u kostima, kronični umor, slabost, gubitak težine i povećanu sklonost infekcijama. Zbog toga pacijenti često odgađaju odlazak liječniku što može otežati pravovremeno prepoznavanje bolesti. Ipak, dijagnosticiranje i liječenje multiplog mijeloma napreduje. Međutim, važno je redovito obavljati medicinske preglede, posebno u rizičnim skupinama.
Znači, multipli mijelom je rak krvi. To je drugi najčešći rak krvi uz limfome. Iza njih dolazi leukemija. Naime, dolazi do promjene plazma stanice. Ona je jedna vrsta limfocita koja proizvodi imunoglobuline. Mi njih obično imamo pet, a kod multiplog mijeloma, imunoglobulin se jako promijeni i nije koristan. Znači, ne proizvodi antitijela kakva nam trebaju tako da se može ponekad o multiplom mijelomu razmišljati i kao raku imunološkog sustava. Inače, simptomi su dosta obični te zato mi kažemo za nju kako je to jedna opaka bolest običnih simptoma. – Mira Armour, izvršna direktorica udruge MIjelomCRO
Oboljelima od multiplog mijeloma u Hrvatskoj dostupne su samo tri od 11 novih terapijskih opcija koje su odobrene na europskoj razini. Ove terapije, koje su već u širokoj primjeni u mnogim europskim zemljama, imaju potencijal značajno produžiti život oboljelima te unaprijediti njihovu kvalitetu života. Nažalost, unatoč njihovoj učinkovitosti, mnogi pacijenti u Hrvatskoj nemaju pristup svim dostupnim opcijama što predstavlja ozbiljan problem u liječenju ove bolesti. Za maksimalnu primjenu ovih terapija nužno je ulagati u infrastrukturni razvoj zdravstvenog sustava, posebice u povećanje broja adekvatnih dnevnih bolnica. Time bi se omogućilo svim oboljelima, bez obzira na mjesto prebivališta ili liječenja, da dobiju odgovarajuću, pravovremenu i učinkovitu skrb. Na taj način, svi pacijenti bi imali jednake šanse za uspješan tretman čime bi se poboljšalo njihovo liječenje i ukupni zdravstveni ishod.
Od multiplog mijeloma u Hrvatskoj svakog dana oboli jedna osoba što čini ovu bolest sve češćom. Osim toga, sve više mladih pacijenata suočava se s dijagnozom što dodatno zabrinjava stručnjake i upozorava na potrebu za boljim prepoznavanjem bolesti. Multipli mijelom ima jedan od najdužih perioda od pojave prvih simptoma do postavljanja dijagnoze što otežava pravovremeno liječenje i smanjuje šanse za uspješan ishod. Stručnjaci stoga naglašavaju važnost što ranije dijagnostike i edukacije kako bi se omogućilo brže prepoznavanje bolesti. Pravovremenim liječenjem moguće je značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata i produžiti njihovo preživljenje.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA