Umjetnost i intermedijalne instalacije predstavljaju suvremeni pristup izražavanju koji spaja različite medije – od vizualnih i zvučnih elemenata do digitalnih tehnologija i performansa. Ovaj oblik umjetnosti prelazi granice tradicionalnih medija, on stvara interaktivna iskustva koja uključuju publiku i omogućuju dublje promišljanje o prostoru, vremenu i percepciji. Intermedijalne instalacije često istražuju odnose između tehnologije i umjetnosti, spajajući fizikalne i virtualne svjetove u jedinstvenu estetsku cjelinu koja izaziva naše razumijevanje stvarnosti i komunikacije. U galeriji CEKAO, odnosno u Pučkom otvorenom učilištu Zagreb – jednom od najzamamnijih primjeraka postratne arhitektonske moderne u gradu, okupljenu publiku dočekao je upravo jedan ovakav performans.
“Propušteno je projekt nastao u suradnji Pučkog otvorenog učilišta Zagreb i multimedijalne kolibe koja je zapravo organizirala cijeli performans, jer riječ je o performansu. Mi smo napravili sporazum u kojem mi ustupamo prostor, a oni su napravili priču koja je na neki način ovom prostoru i prilagođena Fotograf Jasenko Rasel ovdje je tjednima, ako ne i duže, mjesecima fotografirao zgradu i izvana i iznutra, tražio detalje. Sada se sve te fotografije projeciraju s projektora na zidove galerije CEKAO. Onda imamo zvukove koje je točno prema snimljenom
materijalu snimio Hrvoje Nikšić, a plesačice su Zrinka Šimičić koja je ujedno organizatorica cijele priče, i Danijela Renić izvode plesnu izvedbu koja interaktivno sudjeluje u projekciji na zidove i tako animiraju publiku.”
-Ksenija Foretić, ravnateljica galerije CEKAO
Zanimljivo je da performans nosi naziv “Propušteno”, što odražava autorovu želju da toj riječi pridoda i pozitivan aspekt. Koautor i tekstopisac Dubravko Mihanović objasnio je: Da bismo živjeli, da bismo supostojali – moramo i propuštati.
“Tema je propusnost, propuštanje kao neka temeljna osobina ili preduvjet života, istovremeno se oslanja na neki arhitektonski koncept ovog prostora u kojem se nalazimo, dakle ovaj prostor je osmišljen na način da svi prostori ulaze jedni u druge, svjetlo se propušta, sadržaji. Nema jasnih granica tako da se na neki način tema naslonila ili smjestila, i nastavila, artikulirala u susretu s ovim prostorom.”
-Zrinka Šimičić, koautorica performansa i plesna umjetnica
Cilj performansa je stvoriti prostor za različita iskustva, pozvati publiku da uđe i ostane koliko želi, te svakom pojedincu omogućiti da se izgubi u ovom djelu i doživi ga na svoj način.
“U ovome prostoru će biti po drugi puta postavljena i otvorena izvedbena instalacija naslova “Propušteno” u trajanju od 60 minuta tijekom kojih publika može ući, proći i ostati u prostoru galerije koliko želi.”
-Zrinka Šimičić, koautorica performansa i plesna umjetnica
Osim same izvedbe posjetitelji su imali mogućnost iskoristiti i stručna vođenja zgradom zgradom s kustosicom Ivanom Mestrov, koja je iz prespektive gosta u
dva navrata vodila publiku po zgradi, tako da je publika dobila priliku upoznati prostor u kojemu se cijeli performans izvodi, i koja je sama ujedno dio performansa u nekom širem kontekstu.
“Zgrada je djelo Radoslava Nikšića i Ninoslava Kučana, i ono što je jako važno je da je zgrada nastala u obliku total designa – i ona je remek djelo modernističke kulture.”
– Ksenija Foretić, ravnateljica galerije CEKAO
Performans “Propušteno” postavio je poseban naglasak na propusnost – kako prostora, tako i iskustva, pozivajući nas tako da svjesno prolazimo kroz trenutke koje možda inače olako zanemarujemo.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA