Ne popuštajte pred izljevima bijesa svoje djece

Autor:: Tanja Molvarec 3/26/2012 13:04

Koliko ste se puta susreli s djetetom koje se baca po podu trgovine jer ne može dobiti čokoladicu koju želi ili pak s djetetom koji se želi voziti na biciklu, a vani je prolom oblaka? Tada nastupaju kod djece tantrumi, odnosni napadi bijesa s kojima se neki roditelji ne znaju nositi. Razgovarali smo s psihoterapeutkinjom Jelenom Vrsaljko o ovom problemu.

-.-Press materijal-.-– Izljevi bijesa kod djece normalan su odgovor na prepreke na koje dijete nailazi u procesu savladavanja vještina i upoznavanju svijeta. Intenzitet ispada ovisi o temperamentu djeteta. Djeca koja po temperamentu imaju jači intenzitet reakcije, imat će i jače izražene izljeve bijesa. Intenzitet ispada ovisi i o umoru djeteta, izloženosti stresu, fizičkim ili emocionalnim problemima – kazala je Vrsaljko.

Ponudite djetetu pomoć, a ako odbije poručite mu da ste tu ako će vas trebati

Prema statistikama, ispadi bijesa se javljaju u istoj mjeri kod dječaka i djevojčica, a najčešći su u dobi od jedne do tri godine.

– Ako dijete želi samostalno zakopčati gumbiće na košulji, ali mu mikromotorika još nije dovoljno razvijena, ono će biti isfrustrirano. U tom slučaju nesrazmjer između njegovih želja i mogućnosti izaziva određenu količinu frustracije. Kod nekoga veću, a kod nekoga manju. Ukoliko se takvi izljevi često ponavljaju i nakon četvrte godine života, preporučila bih roditeljima da potraže pomoć ili savjetovanje za sebe ili terapije za dijete. Do tada to je najnormalniji dio razvoja i upoznavanja sa svijetom – kazala je Vrsaljko te dodala da bi se roditelji trebali staviti u cipelice svog djeteta jer će tako lakše shvatiti koliko može biti frustrirajuće ako nam nešto ne ide od ruke.

-.-Pravobranitelj za djecu-.-– Tako je i malcima. Toliko ima novih stvari koje treba savladati. Savjet roditeljima je da razumiju djecu, ponude im pomoć i ne dopuste da se takvo što razvije u strategiju dobivanja. Djeci je potrebno vrijeme da postanu svjesni da ne mogu dobiti sve što požele. U situacijama kada vaše dijete ima izljev bijesa, a imajući na umu da je to dio njegova razvoja, ostanite smireni jer to nema nikakve veze s vama. Vi niste uzrok njegove frustracije niti dijete vama manipulira. Pitajte ga o čemu se radi i eventulano ponudite pomoć da ga naučite kako će riješiti situaciju. Primjerice, dijete prolazi pored stolice, ne može ju maknuti i ne može proći te dobiva prvi izljev bijesa. Pitajte ga treba li pomoć, a ako odbije ostavite ga da sam nađe rješenje. Možete mu reći: Ok ja ću biti tamo i zovi me kad ćeš me trebati. Ako prihvati pomoć pokažite mu kako da sam pomakne stolicu, a ako baš ne može pomaknite mu vi. Na taj način nećete učiniti umjesto djeteta i naučit ćete ga kako sa sam svlada prepreke – kazala je Vrsaljko.

Roditelj će popustiti samo da smiri situaciju

Dijete to ne radi jer je zločesto, nego nema rješenje za postizanje ciljeva. Što se tiče strategije dobivanja, kada djetetu nešto ne dozvolimo postoji mogućnost da će biti ljuti ili frustrirano. Ono tada izbacuje ljutnju i počinje se neuobičajeno ponašati.

– Kada roditelj ne bi popustio djetetu, dijete bi nakon nekog vremena shvailo i i zaključilo s napadajem bijesa neće postići ništa i malo pomalo takvo bi ponašanje prestalo, no u praksi roditelji često popuste djetetu zbog neugode, ako se to događa na javnom mjestu, straha jer se dijete neuobičajeno ponaša, roditeljske traume iz djetinjstva – kazala je Vrsaljko. Kada dijete ima ispade kod kuće i nitko nije prisutan, roditelji su odlučniji i puno dosljednije se nose s tim, no ako se situacija odvija pred ljudima spremni su kapitulirati. Samo da smire situaciju.

– Kada se dijete baca po podu, okolina ne gleda baš blagonaklono na taj prizor. Pogledima će poručivati nešto tipa ”daj, nešto učini s tim djetetom”. No, izravniji će roditeljima čak verbalno poručiti da nisu dobri roditelji. Bila je jedna situacija kada je majka otišla sa sinom u park. Svi su imali bicikle, a on nije i njegov zahtjev da mu mama stvori bickl bio je nerazuman. Strpljivo mu je rekla da je mama tu i da dođe kada se smiri pa da se dogovore hoće li se nastaviti igrati s biciklom ili će se malo ranije zaputiti kući. Slična situacija se ponavljala, no mama je ostala smirena i sinčić je naučio da od toga neće biti ništa – zaključila je Vrsaljko.