Nasilnike ne trebamo u društvu, treba ih izopćiti

Autor: Dalila Turk 9/22/2012 16:17

U sklopu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Zajednica saveza osoba s invaliditetom hrvatske pokrenula je akciju “Učinimo nasilje nad ženama s invaliditetom vidljivim!”.

-.-jabuka tv-.-U želji da se osvijeste Zagrepčani da njihovi sugrađani s invaliditetom, žene i muškarci, trpe svakodnevno nasilje, stručne osobe iz Savez osoba s invaliditetom na Cvjetnom trgu su izložile i informirale zainteresirane.

– Ne postoje podaci u Republici Hrvatskoj koliko žena s invaliditetom, djevojaka s invaliditetom ili djevojčica s invaliditetom trpi nasilje. Zato želimo osvijestiti sve da se ne boje, da se pokrenu i da prijave zlostavljače. Zlostavljanje je najčešće u krugu obitelji, od silovanja, fizičkog i psihičkog maltretiranja pa do zanemarivanja, što je također zlostavljanje – rekla nam je Marica Mirić, koordinatorica Mreže žena te naglasila da su Sigurne kuće na raspolaganju zlostavljanim ženama s invaliditetom.

Dok ne postoje podaci o zlostavljanju žena s invaliditetom, opći podaci o zlostavljanju žena su alarmantni. Svakih 15 minuta jedna žena bude fizički zlostavljana, a policija u prosjeku 29 puta dnevno intervenira zbog nasilja u obitelji.

Podsjetimo, Sabor je 22. rujan proglasio Nacionalim danom protiv nasilja nad ženama zbog tragičnog događaja u kojem su ubijene tri žene.

Prije točno 13 godina, u brakorazvodnoj parnici ubijene su sutkinja Ljiljana Hvalec, odvjetnica Hajra Prohić i Gordana Oraškić. Suprug zlostavljač se nije mogao pomiriti s odlukom supruge Gordane i prekinuo je živote triju žena.

– Nasilnici nisu dobrodošli u našem društvu, trebaju biti izopćeni. Mora im se pokazati da ih društvo ne želi niti prihvaća. I to je poruka koju svi moramo slati, ne samo danas, nego svaki dan – kazao je Davor Bernardić, predsjednik Gradske skupštine.

Savez društva distrofičara hrvatske

Na Cvjetnom trgu građanima su svoj rad prezentirali i članovi Saveza društva distrofičara. Radove su Zagrepčani mogli kupiti te na taj način pomoći u rehabilitaciji i fizikalnoj terapiji oboljelima.

Ova bolest je progresivna i nasljedna, uništava mišiće koji kontroliraju pokrete te oni propadaju i slabe. Riječ je o grupi rijetkih bolesti. Kod nekih oblika ove bolesti zahvaćeno je srce i drugi nevoljni mišići.

Oboljelima od mišićne distrofije nužna je pomoć jer s vremenom su osuđeni na korištenje invalidskih kolica. Kako za rehabilitaciju, pomoć im je jednako toliko potrebna i za socijalizaciju te pomoć obiteljima distrofičara. Svakodnevno za oboljele brinu njihovi asistenti po četiri sata dnevno.

– Moja asistenitica je sa mnom već četiri godine. Ona mi puno znači u životu. Sve po kući mi ona napravi, izađe sa mnom vani i priča sa mnom. Moj život je puno kvalitetniji od kad imam nju i jedva čekam ponedjeljak da mi moja asistentica dođe – rekla nam je Ljubica Matun, članica društva distrofičara.