Autor: Maja Jurišić 11/26/2013 12:30
Nasilje nad ženama jedno je od gorućih problema u cijelom svijetu. U Hrvatskoj su proteklih godina učinjeni brojni pozitivni pomaci ne bi li se tome stalo na kraj. Međutim, statistika neumoljivo pokazuje kako je nasilje nad ženama s invaliditetom i dalje ignorirana tema. Upravo iz tog razloga, a povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji je obilježen 25. studenog, održan je okrugli stol naziva ”Nasilje nad ženama s invaliditetom”, koju su zajednički organizirali Ženska soba i Mreža žena s invaliditetom.
– Cilj nam je nastaviti već otvorenu, ali na žalost često ignoriranu temu, o problemima i poteškoćama žena s invaliditetom vezano uz iskustva različitih oblika nasilja, diskriminaciji kojoj su sustavno izložene i problemima s kojima se suočavaju prilikom prijave nasilja – naglasila je Maja Mamula iz Ženske sobe na početku ove javne rasprave te istaknula kako su žene s invaliditetom u Hrvatskoj sustavno diskriminirane.
Žene s invaliditetom nerijetko doživljavaju nasilje upravo od onih osoba koje bi im trebale biti potpora u savladavanju svakodnevnih poteškoća. Riječ je o članovima njihovih obitelji ili pak o djelatnicima različitih institucija.
– Podaci MUP-a pokazuju da je prošle godine prijavljeno nasilje nad 772 osobe s invaliditetom, od čega 460 žena. Na prekršajnim sudovima obrađeno je 46 slučajeva, a 22 u odnosu na žene. To govori o izuzetno velikom broju osoba s invaliditetom koje su izložene različitim oblicima nasilja – upozorila je Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, dok je Marica Mirić ispred Mreže žena s invaliditetom komentirala poražavajuće statistike proizašle iz istraživanja o položaju žena s invaliditetom koje je Mreža provela u 2009. godini.
– Više od polovice ispitanica našeg istraživanja, njih 55,1 posto, navelo je kako je doživjelo diskriminaciju zbog invaliditeta. Od ispitanica koje su doživjele diskriminaciju, 20 posto ih je diskriminaciju prijavilo, dok 80 posto nije. Uočljivo je da veliki broj ispitanica nema povjerenja u institucije koje bi trebale poduzimati određene korake u slučaju prijave diskriminacije. Štoviše, smatraju da nema smisla poduzimati bilo što, niti će biti postignut željeni rezultat i zbog toga nisu ni prijavile diskriminaciju – naglasila je Mirić.
Istaknuvši kako su žene s invaliditetom višestruko diskriminirane, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić, na okruglom je stolu ustvrdila da diskriminacija žena s invaliditetom, te žena općenito u Hrvatskoj i dalje postoji u svim područjima društvenog života – medicinskoj usluzi, obrazovanju i zapošljavanju, a žene su i najčešće žrtve obiteljskog nasilja.
U sklopu okruglog stola Nasilje nad ženama s invaliditetom izdane su i preporuke kako se ponašati prema ženama žrtvama. Između ostalog, predloženo je da se procijene stvarne potrebe za pružanjem pomoći i podrške ženama s invaliditetom koje su žrtve nasilja. Potrebno je uspostaviti koordinaciju skloništa i savjetovališta te organizirati mrežu suradnje organizacija civilnog društva. No, prije svega, iznimno je potrebno osvijestiti i senzibilizirati društvo da pruži potporu osobama s invaliditetom.
Održavanje okruglog stola financijski je podržalo Ministarstvo socijalne politike i mladih i Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba.