Zagrebancija

Nasilje na internetu donosi emocionalne poteškoće

Autor: Margarita Weisz 6/4/2014 19:22

Svako peto dijete je nekoliko puta primilo uvredljive poruke putem Facebooka, a djeca koja nasilje na internetu doživljavaju imaju izražene emocionalne poteškoće. Na međunarodni dan nedužne djece žrtava agresije u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa održan je okrugli stol na temu ‘Prevencija cyberbullinga: Što su nas djeca naučila?’.

– Mislimo da smo danas izloženi velikim opasnostima, potrebno je što više komunicirati s djecom i upozoriti njihove roditelje na sve moguće zamke – rekao je Hrvoje Sadarić, predstavnik Ministarstva socijalne politike i mladih.

Predstavnici Hrabrog telefona predstavili su program Sigurniji internet koji provode već 10 godina, ali i naglasili važnost povezanosti roditelja i djeteta.

– Čitav sustav treba raditi na edukaciji djece i roditelja, naše iskustvo sa Hrabrog telefona je vezano uz društvene mreže. Cilj nam je da roditelji uspostave odnos s djetetom, a ne da djete bude prepušteno samo sebi – rekla je Hana Hrpka, predsjednica Hrabrog telefona.

Učenice osnovne škole Retkovec koje sudjeluju u projektu Hrabri čuvari, educirane su biti drugoj djeci vršnjaci-mentori kada se suoče s cyberbullingom.

– Mi smo Hrabre čuvarice i želimo ukazati na cyberbulling tako što upozoravamo žrtve da ne moraju šutjeti, ali i zlostavljače da ne rade takve stvari – naglasila je učenica Elizabeta Gegić.

– Ja sam bila žrtva zlostavljanja putem interneta, mogu reći da mi je bilo jako teško i danas želim ukazati na važnost ranog reagiranja – rekla je učenica Katarina Ljeljak.

Prema istraživanju koje je proveo Hrabri telefon u suradnji s Poliklinikom za zaštitu djece grada Zagreba čak dvoje od troje djece prije nego navrši 13 godina života otvara Facebook profil, a 93 posto djece u svojoj obitelji nema pravila o sigurnom korištenju društvene mreže.

– Mi odrasli smo djeci dali tehnologiju, ali ih nismo naučili odgovornosti pri korištenju te tehnologije. Mislim da je krajnje vrijeme za jednu veliku kampanju jer djeci ne možemo zabraniti korištenje interneta, ali ih možemo naučiti kako sigurno koristiti internet – objasnila je Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.

Recentna istraživanja i događanja u Hrvatskoj i svijetu svjedoče važnosti interneta i online aktivnosti u životima djece, stoga je važno predvidjeti i pokušati spriječiti negativne posljedice.

 

Exit mobile version