Naše pravosuđe je prenježno prema nasilnicima

Željka Barić

Autor:: Ana Zorić 9/22/2011 9:43

Prije dvanaest godina bivši policajac Mato Oraškić ubio je sutkinju, suprugu s kojom je vodio parnicu i njezinu odvjetnicu te za trostruko ubojstvo dobio maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina. Zbog toga je 22. rujna proglašen Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama.

Dvanaest godina nakon događaja kojeg nerado pamtimo, nasilje nad ženama još je itekako prisutno. Kako bi ukazali na probleme nasilja te udijelili savjete građanima, ustanova Duga 22. rujna 2011. u 18 sati organizira javnu tribinu Zajedno protiv nasilja na Tribini Grada Zagreba.

– Pozvat ćemo stručnjake s kojima ćemo razgovarati o boljoj upotrebi aktualnih zakona čija je provedba kod nas veliki problem jer je pravosuđe prenježno prema nasilnicima – najavila nam je Željka Barić, ravnateljica Duge koja se brine za žene i djecu, žrtve obiteljskog nasilja.

-.-Ana Zorić / Zagrebancija.com-.-Željka Barić, ravnateljica ustanove DugaUstanova socijalne skrbi Duga djeluje četiri godine i brine se o žrtvama obiteljskog nasilja, ali je zadužena i za rad sa nasilnicima, provodeći psihosocijalne tretmane. Broj štićenika smještenih u ustanovi varira pa je tako prije dva tjedna bio mali broj žena i djece, dok je tijekom ljeta bilo 36 žrtava nasilja smještenih u Dugi.

– Imamo 40 kreveta, vrijeme trajanja boravka po zakonu nije ograničeno, ali žene se u prosjeku zadrže od mjesec do mjesec i pol pod našim krovom – rekla nam je Željka Barić i dodala kako se trenutno brinu o 17 žena i desetero djece.

Kako bi žrtve dobile smještaju u ustanovi Duga, potrebno je nazvati 92 ili otići u najbliži Centar za socijalnu skrb. Najvidljiviji oblici nasilja nad ženama su fizički i najlakše ih je dokazati, a u podlozi uvijek stoji psihičko zlostavljanje. Nakon toga slijedi seksualno i ekonomsko, koje je zbog recesije i krize u državi sve prisutnije. Iako su većina žrtava nasilja žene, 25 posto zlostavljanih osoba su muškarci.

– Najčešći oblik zlostavljanja muškaraca je psihičko i ekonomsko, a strah za život kod njih nije prisutan kao kod žena. Kod nas muškarci ne traže smještaj, nego savjetodavnu pomoć – ispričala nam je ravnateljica ustanove Duga.

Vjerojatno ste nekoliko puta čuli izjave poput: ‘Ako ne pije, on je super prema meni, kad se napije malo je zločast’, no ravnateljica Barić upozorava da takav stav nikako nije dobar.

– Pogledajte u sebe i zapitajte se gdje ste vi i tom odnosu te kako se osjećate. Mnoge žene su odgajane konzervativno i vjeruju da su verbalno maltretiranje ili nemoguća očekivanja od žena normalna. Ako ste tužne i tjeskobne, to nikako nije dobro – zaključila je Željka Barić.