Autor: Valentina Jarnjak Glavaš 11/11/2010 9:52
Nogometni klub Dinamo proslavit će 100 godina postojanja sljedeće godine, a ono što je malo čudno u svoj toj priči je da je Dinamo, tadašnja Croatia, 1998. godine proslavila 95 godine, a 2011. godine će proslaviti 100 godina postojanja. Zanimalo nas je gdje se izgubilo osam godina i zbog toga smo kontaktirali Tomislava Marčinka koji je izvršni direktor proslave obilježavanja 100 godina.
– UEFA je priznala 100 godina. Morali smo dres poslati na verifikaciju i staviti na grb dvije zvjezdice i kad smo to napravili UEFA je priznala 100 godina NK Dinama – rekao nam je Marčinko.
Ime mijenjano da bi se dodvorilo vladajućoj strukturi
– Godine 1945. ukinuto je ime Građanski da bi se dodvorilo novoj vlasti, odnosno Titu i onda se osnovao novi klub Dinamo,a 1998. godine slavi se 95 godina postojanja kluba, također da bi se dodvorili vlasti, ovaj put Franji Tuđmanu i da bi dokazali da je klub stariji nego što on to zaista i je. Tako je rukovodstvo Dinama na čelu sa Zlatkom Canjugom proglasio da je Dinamo osnovan 1904. godine, kad je osnovan HAŠK, a vjerojatno i zbog toga da se dokaže da je Dinamo stariji od Hajduka – kazao je Marčinko.
Dotakao se i Hajduka i te navodne utrke, tko je stariji, Dinamo ili Hajduk, koja se razvlači po medijima.
– Hajduk je stariji, to kažu povijesne činjenice, a stariji je nekih 70 dana – rekao je izvršni direktor proslave 100 godina Dinama i dodao:
– Naša deviza je: Hajduk je stariji, Dinamo je bolji.
Dodao je da će Dinamo u godini obilježavanje jubileja biti šesti put uzastopno prvaci Republike Hrvatske, te da će osvojiti kup, prezimiti u Europi i plasirati se u Ligu prvaka.
Dokazi zbog kojih je Dinamo nasljednik Građanskog
Uz ova objašnjenja koliko Dinamo zapravo ima godina, Marčinko nam je dao i dokument u kojem stoje argumenti zbog čega je Dinamo športski nasljednik Građanskog, a u njemu je sedam stavki:
1. ISTI IGRAČI: U Dinamu su nastavili nastupati najbolji nogometaši Građanskog (August Lešnik, Franjo Wolff, Zvonimir Cimermančić, Mirko Kokotović, Branko Pleše, Emil Urch, Milan Antolković, Ivica Reiss, Ernest Dubac, Ivica Medanić, Nikola Duković i Oskar Jazbinšek). Dakle 12 nogometaša Građanskog postali su nogometaši Dinama.
3. ISTI MASER: Franjo Vanča Žlof, maser Građanskog, postao je maser Dinama.
4. ISTI ČLANOVI UPRAVE: Te 1945. godine članovi Građanskog dr. Jerko Šimić, Rudolf Sabljak, Otto Hofman i Franjo Staroveški postali su članovi uprave Dinama.
5. ISTI STADION: Odmah po osnutku Dinamo je svoje utakmice počeo odigravati na igralištu Građanskog u Koturaškoj cesti, gdje je bio domaćin narednih godina.
6. ISTA BOJA: Dinamo je kao svoju uzeo modro – plavu boju dresa kakav je do tada imao Građanski.
7. ISTI NAVIJAČI: U srcima zagrebačke purgerske publike Dinamo je zamijenio voljeni i obožavani Građanski. Taj već legendarni purgerski duh, temeljen od Građanskog, zadržao se do danas. Navijači Građanskog zvali su se ‘Purgeri – Građani, a navijači Dinama od osnutka do danas se zovu isto – ‘Purgeri’ (mi smo purgeri, najjači smo najjači!!!).