Nakon izložbe Vlahe Bukovca održane u Den Haagu od 26. rujna 2009. do 10. siječnja 2010. godine, djela jednog od najznačajnijih hrvatskih slikara moći će se razgledati u Galeriji Klovićevi dvori, gdje će biti izložena od 2. do 28. veljače 2010. godine.
Na otvorenju retrospekltive bilo je mnogo poznatih lica, stručnjaka i znatiželjnika koji su stvarali uobičajenu gužvu za ovakav kulturni događaj. Izložbu je otvorio ministar kulture Božo Biškupić uz ravnateljicu Klovićevih dvora Vesnu Kusin. Primjećen je, između ostalih, i Vladimir Šeks kako se divi jednom posebno intrigantnom djelu.
Posljednji put zagrebačka publika imala je priliku uživati u retrospektivi Bukovčevog opusa poprilično davne 1988. godine, kada je izložbu u Umjetničkom paviljonu postavila Vera Kružić Uchytil.
Djela na ovoj izložbi prikupljena su iz najvažnijih javnih institucija, muzejsko-galerijskih ustanova, javnih i privatnih zbirki Hrvatske, ali i Srbije, Crne Gore, te Bosne i Hercegovine. Već po svom odlasku u Hagg izložba je pobudila velik interes javnosti i medija, a upečatljiv izbor autora izložbe sličan bi uspjeh mogao požeti i kod domaće publike. Izložba donosi najvažnija djela, žanrove i pravce unutar kojih se slikar kretao, ali i neke nove spoznaje te saznanja.
– Ali, ako su neke slike i atelijeri nosili pečat minuloga vremena, drugi su ga detalji pokazivali kao čovjeka novoga doba: bio je to i kao ležeran slikarski erotoman, kao pasionirani biciklist, kao ekološki osviješten građanin, kao zaštitnik mladih i ljubitelj životinja, kao umjetnik koji uvažava znanost, kao svjetski putnik, kao hedonist, kao umjetnik kojemu njegova umjetnost nije bila dostatna (premda mu je bila važnija od svega drugog), pa je svirao nekoliko instrumenata i bio poliglot i globalni nomad prije globalizacije i Bonita Olive; on je anticipirao mnoge pretpostavke Postmoderne i bio to što je bio: vrhunski eklektik, imajući temelj u Hrvatskoj i Francuskoj, Engleskoj, Americi i Češkoj, rastući iz samog srca akademizma (Cabanel), živeći i radeći u Parizu impresionista i simbolista, ‘izviđajući’ i slikajući po Engleskoj, trgujući u Sjedinjenim državama, podučavajući i slikajući u Zagrebu i Pragu – napisao je o Bukovcu Igor Zidić u katalogu izložbe ‘Vlaho Bukovac – Hrvatski kozmopolit’.