Zagrebancija

Najveća izložba grafike ikad održana u Hrvatskoj

Andy Warhol jedan je umjetnika čija su djela zastupljena na izložbi 'Od Klovića i Rembrandta do Warhola i Picelja'

Autor: Maja Gujinović 12/4/2009 13:35

Pred očima javnosti će se, u utorak 8. prosinca, prvi put ‘ukazati’ izbor iz najveće i najstarije zbirke grafika u Hrvatskoj, one Grafičke zbirke Nacionalne sveučilišne knjižnice.

Naime, povodom 90. obljetnice zbirke, NSK u suradnji s Muzejom za umjetnost i obrt pripremila je izložbu ‘Od Klovića i Rembrandta do Warhola i Picelja’ koja je sa svojih 600 grafika iz fundusa knjižnice najveća izložba grafike u Hrvatskoj ikad održana.

Među 690 grafika djela Warhola, Rembrandta, Kokoschke, Bukovca, Klovića….

Jedan od najznačanijih ovogodišnjih kulturnih događaja svečano će otvoriti svoja vrata u utorak, 8. prosinca, u 19 sati, a izložba će se moći pogledati sve do 31. siječnja 2010. godine. Prikazana su djela stranih i domaćih umjetnika od 16. stoljeća do danas a među njima djela Rembrandta, Andyja Warhola, Oskara Kokoschke, Harmensza van Rijana, Johanna Bernharda Fischera von Erlacha, Honorea Daumierea, Georgea Grosza samo su neka od slavnih stranih imena koje će posjetitelji moći doživjeti.

– Između 690 crteža, grafika, akvarela, plakata, razglednica i ex librisa posebno bih istaknuo važnost izlaganja tri rada Julija Klovića, najvećeg hrvtatskog umjetnika na jednom mjestu – istaknuo je Miroslav Gašparović, ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt.

Mnogi ugledni stručnjaci sudjelovali u stvaranju izložbe

Osim Klovića izložba od hrvatskih umjetnika predstavlja grafike Andrije Medulića i Martina Rote Kolunića, crteže i grafike Miroslava Kraljevića, Josipa Račića, Ljube Babića, Tomislava Krizmana, Krste Hegedušića, Vlahe Bukovca, Slave Raškaj, Ivana Lackovića Croate, Josipa Generalića, Andrije Maurovića, Miroslava Šuteja, Ede Murtića, Ivana Picelja i mnogih drugih.

U stvaranju ove kompleksne izložbe sudjelovali su ugledni stručnjaci: Mikica Maštrović, voditeljica Grafičke zbirke NSK, akademici Josip Bratulić i Tonko Maroević, Zvonko Maković, Milan Pelc i Jasna Galjer. Vizualni identitet i likovni postav izložbe potpisuje akademski slikar i kipar Ante Rašić s dizajnerskim timom Studija Rašić.

 

Exit mobile version