6/29/2012 15:11
U organizaciji jedne od najaktivnijih Facebook grupa ” Zakaj volim Zagreb” u Klubu Zagrepčana održano je predavanje o doprinosu Čeha u izgradnji Zagreba i hrvatske kulture. Da su Česi značajno doprinijeli zagrebačkoj kulturi rijetko tko zna, međutim povijest našega grada počinje s prvim zagrebačkim biskupom imena Duh koji je rodom bio upravo Čeh.
– Posao mi je bio olakšan time što su se neki time bavili prije mene, a od njih je najpoznatiji pokojni povjesničar Josip Matušek koji je 1994. godine, povodom 900. rođendana Grada Zagreba, objavio feljton u češkom tjedniku koji se zvao Česi u Zagrebu. U njemu je objavio popis od 1000 imena poznatih ličnosti koji su djelovali u Zagrebu, podrijetlom su bili Česi, a to mi je uvelike olakšalo jer se moj posao sveo na dublje istraživanje o djelovanju tih ličnosti i njihovom porijeklu te sam u knjizi dodao one koje Matušek tada nije naveo. Tako, primjerice, prezime Holy bivše ministrice okoliša nije engleskog podrijetla kako svi misle, već češkog – rekao je Lipovac.
Iako su najstarija manjina u Zagrebu, za Čehe se danas kaže da su integrirani narod u Hrvatskoj, ali s vlastitim identitetom. Organizirani su u Češke besede te u Hrvatskoj djeluje tridesetak takvih koje su udružene u Savez Čeha.
– Zahvaljujući položaju koji imamo u Hrvatskoj održavamo naš jezik na način da u suradnji s Ministarstvom znanosti RH organiziramo Češku dopunsku školu koju je ove godine polazilo 40 učenika koji su učili češki jezik po takozvanom modelu C. Organizirali smo i učenje češkog s osnovnoškolcima te po prvi put i sa srednjoškolcima. Možemo zaključiti da naše udruge pružaju vrlo bogati kulturni program i da mi djelujemo uistinu kao zajednica Prosvjetni položaj – dodao je Juraj Bahnik, predsjednik Češke besede Zagreb.
Prema podacima koje je iznijela Češka beseda, čeških izgreda u gradu Zagrebu nije nikada bilo, niti su Česi ikada bili žrtve nasilja. Na tom položaju, kažu, mogu jedino zahvaliti odnosu Grada Zagreba s nacionalnim manjinama.
– Možemo reći da naš položaj u Hrvatskoj može služiti za primjer u svijetu kako bi se jedna država trebala odnositi prema nacionalnim manjinama. Želim još istaknuti i grad Zagreb, nemam uvid kako je to u svjetskim metropolama, ali mislim da bolje nego što je U Zagrebu zaista ne može biti jer grad izuzetno brine o svim nacionalnim manjinama koje žive i djeluju u njemu – zaključio je Bahnik.