Najsretniji smo kada znamo da smo nekome pomogli

Autor:: Dijana Ivandić 10/12/2011 15:32

Plavi telefon najstarija je linija pomoći za djecu i mlade u Hrvatskoj. U rujnu ove godine Plavi telefon napunio je 20 godina uspješnog i napornog rada. U dosadašnjih 20 godina linija pomoći zaprimila je preko 100 000 poziva iz cijele Hrvatske. Kkao doznajemo, najgore je bilo u ratno i poratno vrijeme kada su zaprimali i do 250 poziva dnevno, većinom uplašenih građana koji su htjeli počiniti suicid. 

‘Najveći je užitak osjetiti da si nekome pomogao’

-.-PrtScr Jabuka TV-.-Kroz Udrugu je prošlo oko 500 volontera koji su u svoje slobodno vrijeme i potpuno besplatno podizali telefone i pomagali svima onima koji su zvali.

– Volonteri su svi oni koji su željeli raditi na liniji pomoći, no želja nije dovoljna i zato smo morali pružiti dodatne edukacije. Osobe koje žele postati volonterima moraju prvo proći edukaciju, razne intervjue, te testove crta ličnosti kao i testove motivacije – objašnjava Miroslav Vučinović, tata Plavog telefona.

‘Bilo je i pokušaja suicida’

Osoba koja je prošla te testove nakon što od mentora s kojim dežura na telefonu dobije zeleno svjetlo, tek tada može započeti samostalan rad. Danas linija pomoći ima deset do petnaest poziva dnevno, a svi problemi pretežito su vezani uz obitelj, školu i partnerske odnose, no bilo je i onih ozbiljnijih poput zlostavljanja i pokušaja suicida.

– Naročito se ponosimo kada nam netko javi da smo mu pomogli. To je taj feedback. U prosjeku dobijemo 30 do 35 posto povratnih informacija i te su nam informacije jako važne jer tada znate da ste nekome pomogli – dodaje Miroslav.

-.-PrtScr Jabuka TV-.-Sedam godina za plavim telefonom

Pri obavljanju svakog poziva vrlo je važno umiriti osobu, Vi ste toj osobi u tom trenutku ‘slamka spasa’ i bitno je da ona stekne povjerenje. Najbolje o tome zna Maja Sekulić koja je ponosna nositeljica 1. hrvatskog volonterskog Oskara.

– U sedam godina bilo je masu poziva, od najbanalnijih problema do vrlo ozbiljnih situacija kao što je zlostavljanje te pokušaj suicida. To su najteži pozivi i pritom se volonter mora vrlo dobro skoncentrirati jer je nečiji život u pitanju – govori Maja Sekulić, dugogodišnja volonterka.

Važno je napomenuti kako volonterom može postati osoba bilo koje profesije, ali ono u čemu mora zadovoljiti su sve potrebne edukacije.