Zagrebancija

Nacionalne manjine u RH ne znaju što im donosi EU

Autor:: Branimir Lozej 9/28/2011 17:13

– Mediji su vrlo važni kada govorimo u borbi i promicanju prava nacionalnih manjina. Oni bi kroz emisije trebali promovirati i pokazati nacionalnim manjinama koja su njihova prava, kako ih mogu iskoristiti i gdje se mogu javiti ako naiđu na neke probleme – rekao je Ekrem Bećirović, član Odbora za nacionalne manjine u emisiji Svi smo mi Purgeri na Jabuka TV-u. S njim se tijekom emisije razgovaralo i o ulasku Hrvatske u Europsku uniju te o tome što će Unija donijeti nacionalnim manjinama u Zagrebu.

– Taj dio je i nama svima nepoznanica. Prema svemu što znamo od naših susjeda u Sloveniji, kod njih ne postoji spona između lokalnih vlasti i predstavnika manjinskih zajednica. Kod njih je nakon ulaska u Europsku uniju utjecaj Vijeća manjina spao na isključivo organiziranje kulturnih događaja i samo se na tom polju mogu pokazati. Mislim da se to kod nas ne smije dopustiti, ali još uvijek ne možemo znati kako će se sve odvijati onog dana kada uđemo u EU – izjavio je Bećirović.

Uz navedeno, u emisiji je bilo riječi i o samom Odboru koji je određen pravilnikom Skupštine, a razmatra pitanja u vezi s ostvarivanjem prava nacionalnih manjina u Gradu Zagrebu, mjere za unapređivanje položaja nacionalnih manjina u Gradu Zagrebu i prijedloge općih akata kojima se uređuju pitanja od značaja za nacionalne manjine. Prema svemu što se u emisiji kazalo, Odbor je nastao izmjenama navedenog pravilnika 2004. godine, a djeluje kao spona između Gradske Skupštine i Vijeća nacionalnih manjina. Putem Odbora i Vijeća pripadnici nacionalnih manjina mogu predlagati svoje kulturne projekte oko kojih bi trebali pomoć najviših struktura vlasti u Zagrebu.

‘Odbor brine za pripadnike nacionalnih manjina’

Potrebno je naglasiti kako Grad Zagreb po pitanjima prava nacionalnih manjina, kada govorimo o njihovom direktnom utjecaju na kreiranju lokalne politike, uvelike prednjači nad ostatkom Hrvatske. Odbor se sastoji od četiri člana iz redova Skupštine te tri člana koja imenuju Vijeća nacionalnih manjina. Potrebno je naglasiti kako Odbor, a time i Gradska Skupština ne nadziru rad Vijeća nacionalnih manjina, a ona nisu dužna tim tijelima dostavljati izvješća o radu. Nadležnost nad Vijećima ima Gradska Uprava, točnije Ured gradonačelnika.

No, suradnja Grada, Skupštine, Odbora i Vijeća nacionalnih manjina u posljednjih je nekoliko godina vrlo dobra. Takva dobra suradnja svih članova Odbora omogućuje kvalitetnu integraciju Vijeća nacionalnih manjina u radu Skupštine. Time Vijeća, a kroz njih i svi pripadnici nacionalnih manjina, dobivaju mogućnost da se i njihov glas čuje, pogotovo kada je riječ o uvođenju škola na jezicima nacionalnih manjina. Upravo se o toj temi raspravljalo na nekoliko tematskih sjednica Odbora. Kako su i sami članovi zaključili, otvaranjem škola ili uvođenjem posebnih sati nastave na jezicima nacionalnih manjina dobiva se preduvjet za kvalitetnu integraciju djece manjinskih zajednica u zagrebačko društvo.

No, time bi se očuvala tradicija i kultura manjina koja se, prema Bećirovićevim riječima, već nakon nekoliko generacija rođenih u Hrvatskoj počinje gubiti. Ta činjenica samo dokazuje koliko se Odbor brine da manjinske zajednice ne izgube svoju kulturnu i tradicijsku baštinu. Kroz emisiju se provlačilo pitanje o edukaciji pripadnika nacionalnih manjina o njihovim pravima te na kojih ih način mogu iskoristiti.

 

Exit mobile version