Autor: 7/2/2012 16:28
Unatoč krizi i zastoju u stanogradnji ne pada broj novosklopljenih ugovora za usluge vodovoda i kanalizacije, štoviše brojka raste. Do kraja prošlog tjedan sklopljeno je 1040 ugovora, a do sada je godišnji prosjek bio između 700 i 800 priključaka. Kako su nam rekli u Holdingu, procjenjuju da će se ove godine sklopiti pet puta više ugovora nego prošle godine. Razlog ovom porastu je u legalizaciji bespravnih korisnika.
Priča s legalizacijom krenula je nakon što je otkriveno da su zaposlenici podružnice Vodoopskrba i odvodnja, bez da su sklopljeni ugovori i plaćene naknade, spajali priključke na mrežu. Ovi korisnici su uvrštavani u bazu podataka te im je Holding uredno isporučivao račune za potrošene usluge.
DORH istražuje slučaj
Cijeli ovaj slučaj na kraju je završio na DORH-u koji je pokrenuo istragu. Nakon što je ovaj slučaj pokrenut, u njegovo rješavanje uključio se i Holding koji je krenuo u legalizaciju priključaka.
Kako nam je rekao Davor Poljak, voditelj podružnice ViO, problem za legalizaciju je predstavljala i činjenica da je zakonom bilo zabranjeno sklapati ugovore, ukoliko je objekat izgrađen bespravno.
– Prema zakonu, prilikom sklapanja ugovora mora se priložiti građevinska dozvola. Naš problem je činjenica da su se osobe koje su bespravno sagradile svoje objekte ilegalano priključile na našu mrežu – rekao je Poljak.
Kako bi se doskočilo ovom problemu, Gradska skupština donijela je odluku prema kojoj su svi građani dužni spojiti se na javnu mrežu kada se ona izgradi. Nakon što je riješen normativni dio, oformljen je poseban tim u Holdingovoj direkciji koji se uključio u rješavanje ovog problema.
Kako nam je rekao Pero Kovačević, koji je postavljen na čelo tog tima, oni rade na rješavanju problema zajedno s ViO-vim odjelom koji se bavi prodajom priključaka. Tako se šalju ekipe na teren koje provjeravaju postoje li ilegalni priključci. Ukoliko se utvrdi da postoji takav priključak, stupa se u kontakt s ilegalnim potrošačem te se kreće u postupak legalizacije.
Ilegalci troše 15 posto vode u Zagrebu
– Osim 2880 korisnika koje su plaćali potrošnju, ali nisu platili priključak, naši timovi su do sada otkrili 1460 ilegalnih potrošača. Ono što je važno napomenuti jest da su i sami građani shvatili da se taj problem može i mora riješiti te se sami javljaju u podružnicu Vodoopskrba i odvodnja – rekao je Kovačević i nastavio :
– Ono što je najvažnije je da je uspostavljen sustav koji onemogućava spajanje novih ilegalnih korisnika.
Prema procjenama ViO-a, u Zagrebu ima oko 15.000 ilegalnih priključaka koji godišnje potroše vode u vrijednosti oko 30 milijuna kuna. Ovaj trošak se računa pod gubitke u mreži. U ViO-u navode kako predviđaju da će se naplatom te potrošnje gubici automatski smanjiti za 15 posto.
– Pretpostavljamo da će nam trebati četiri ili pet godina da legaliziramo sve priključke – rekao je Poljak i istaknuo kako se problem ne može riješiti odjednom jer su kapaciteti ograničeni.
Ističe da, osim pravnog dijela, prikupljanja dokumentacije i sklapanja ugovora, treba odraditi i tehnički dio koji uključuje pregledavanje instalacija. Ukoliko je mreža ispravno izgrađena, onda se obavlja samo primopredaja, no ukoliko nije sve izgrađeno po pravilima, onda se instalacije trebaju popraviti ili izgraditi ponovno.