Na umjetnu oplodnju bez razgovora sa psihologom

Autor: Kristina Križić 4/20/2012 15:54

Već nekoliko tjedana javnost je podijeljena oko prijedloga novog Zakona o medicinskoj potpomognutoj oplodnji. Iako su u početku bile najave kako će se ići u hitnu proceduru, Vlada Republike Hrvatske se ipak odlučila za redovnu saborsku proceduru.

– Cijelo vrijeme je bilo govora da će ići u redoviti postupak. “Javna rasprava” traje već 74 dana otkad je prvi nacrt zakona izašao u javnost. Nažalost, izašao je. Otada sam ja osobno bio prisutan u cijelom nizu kako elektronskih medija, tako i pisanih – rekao nam je Rajko Ostojić, ministar zdravlja.

Umjesto tri jajne stanice, novim zakonom će se omogućiti oplodnja 12 jajnih stanica, a u tijelo žene mogu se unijeti dva zametka. Kod žena koje su starije od 38 godina, a kojima nije pomogla nijedna metoda, mogu se oploditi sve jajne stanice i u spolne organe unijeti tri zametka.

Novi Zakon nalaže i da djeca rođena potpomognutom umjetnom oplodnjom do 18 godine moraju biti informirana da su začeta na taj način, a imaju pravo, ako su začeti doniranim stanicama, doznati svoje porijeklo.

Vjerske zajednice protiv novog Zakona

Ovaj prijedlog Zakona posebno je diskutabilan kod vjerskih zajednica koje zagovaraju tradicionalan način začeća.

– Zamolit ću pripadnike svih vjerskih zajednica za sastanak da zajedno proučimo zakon. Kao što znate, Zakon je na mrežnim stranicama, već je otvorena javna rasprava, svatko ga može pogledati, dowloadati, analizirati, sugerirati – naglasio je ministar zdravlja.

Zameci koji nisu upotrijebljeni čuvaju se na teret države pet godina, a nakon isteka roka se uz pristanka darivatelja daruju radi postizanja trudnoće. Ako parovi žele produžiti čuvanje zametaka daljnjih pet godina, oni snose trošak čuvanja. Neke vjerske zajednice, ali i udruge dovode u pitanje etičnost ovog zakona

– Struka je pisala ovaj zakon. Saslušat ćemo sve argumente, donijet ćemo prvo čitanje u Saboru. Naravno, svi naši zastupnici će imati svoje prijedloge, proučit ćemo, ponovno poslati na Vladu u drugom čitanju i usvojiti zakon.

Ministar zdravlja istaknuo je kako se ženama prije umjetne oplodnje preporuča odlazak psihologu, ali da to nije obaveza kao što je to dosada bilo jer takav postupak diskriminira parove koji prirodnim putem ne mogu imati djecu.